Predstavljen i pušten u rad Registar ispuštanja i prenosa zagađujućih materija

U prostorijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma danas je predstavljen i pušten u rad Registar ispuštanja i prenosa zagađujućih materija – PRTR u Federaciji BiH, a koji je urađen u okviru projekta “Poboljšanje registara ispuštanja i prijenosa zagađujućih materija (PRTR) u zemljama zapadnog Balkana i Republici Moldaviji”.

Prezentaciji PRTR registra prisustvovali su Nasiha Pozder, federalna ministrica okoliša i turizma, sa saradnicima, te Lejla Šuman, direktorica Resursnog centra za okoliš (REC) i Dejan Sandić, direktor i predstavnik kompanije GISSOLUTIONS koja je radila na izradi softvera.

Projekat je implementirao Resursni centar za okoliš (REC) BiH u saradnji sa PARTICIPATIO Ltd. Iz Mađarske od 2021. godine, dok su sredstva obezbijeđena od Saveznog ministarstva za okoliš, zaštitu prirode i nuklearnu sigurnost Njemačke i Njemačke savezne agencije za okoliš putem Programa savjetodavne pomoći (AAP) za zaštitu okoliša u zemljama Centralne i Istočne Evrope, Kavkaza i Srednje Azije.

Sveobuhvatni cilj projekta je podržati zemlje Zapadnog Balkana i Moldaviju u razvoju ili nadogradnji njihovih postojećih PRTR registara i omogućiti relevantnim tijelima, operaterima i organizacijama civilnog društva podršku u provedbi integriranog izvještavanja prema evropskom PRTR registru – E-PRTR. Uspostava PRTR registra u Bosni i Hercegovini predstavlja uspjeh jer će nadležne institucije/ministarstva nakon višegodišnjih pokušaja uspostave ovog registra dobiti jedinstven sistem, harmoniziran na svim nivoima vlasti u BiH, koji će omogućiti izvještavanje prema Registru EU o industrijskim postrojenjima i podržati pripremu BiH za provedbu Direktive 2010/75 / EU o industrijskim emisijama (IED), te PRTR protokola s ciljem postizanja boljeg informiranja u procesima donošenja odluka i održivosti.

Osim navedenog, uspostavom ovog registra stvoreni su svi preduslovi da BiH ratificira PRTR protokol na koji se čeka više od 15 godina.

Bosna i Hercegovina je 2003. godine potpisala Protokol PRTR, koji je stupio na snagu 8. oktobra 2009. godine, nakon što ga je ratificiralo 16 država, čime je postao pravno obavezujući međunarodni instrument za stranke Aarhuske konvencije, ali ga naša zemlja još uvijek nije ratificirala. Danas PRTR protokol ima 27 potpisnica od kojih je jedna i Evopska unija. Evropska unija je 2006. godine usvojila E-PRTR regulativu koja je u potpunosti provela Kijevski protokol za EU. Bosna i Hercegovina bi usklađivanjem svoje legislative s EPRTR regulativom (Regulativa 166/2006), ispunila uvjete propisane Kijevskim protokolom, odnosno svoje međunarodno preuzete obaveze, pripremajući se, u isto vrijeme, za članstvo u Evropskoj uniji.

Vezane vijesti

TUZLA