Božićni post počinje 28. novembra i traje 40 dana – do Badnjeg dana, 7. januara, a vjernici pravoslavne crkve se ovim postom pripremaju za proslavu jednog od najvećih hrišćanskih praznika – Božića.
Božićni post u pravoslavlju je drugi po dužini trajanja, blaži i kraći od Vaskršnjeg posta, a podrazumijeva 40 dana uzdržavanja od mrsne hrane i alkohola, ali i grešnih misli, želja i djela.
Tih 40 dana svaki pravi vjernik treba da iskoristi za pročišćenje i tijela i duše, ali su mnogi ljudi skloni da taj period iskoriste kao svojevrsnu dijetu, bez pretjeranog udubljivanja u to šta post zapravo znači.
Post je, zapravo, vrijeme kada čovjek pronalazi mjeru u svemu, izražava zahvalnost Bogu, pronalazi mir i suzdržava se od loših misli i djela.
Vrijeme posta treba da nauči čovjeka suzdržavanju, ali ne samo od masne hrane, već i od zlobe, uvreda, bijesa i svakog onog ponašanja koje ne treba da bude svojstveno pravom hrišćaninu.
Prema pravilima posta i prema riječima Svetog Jovana Zlatoustog, tjelesni post ne treba koristi ako nije povezan sa duhovnim.
Jednodnevni i višednevni post
Po vremenu trajanja, post može biti jednodnevan i višednevan.
Višednevni postovi su oni koje je Crkva ustanovila pred velike praznike: Sveti Veliki ili Časni post. To su Četrdesetnica (Vaskršnji post), traje sedam nedelja; zatim Božićni post, traje 40 dana; Bogorodični ili Gospojinski post, traje 15 dana i post Svetih Apostola, dužina ovog posta je promjenjiva i traje od nedjelje Svih Svetih do Petrovdana.
Najstrožiji post je 6. janaura kada su pravi vjernici toga dana sve do večere samo na vodi.
Uz Vaskršnji post, Crkva vezuje i post Strasne sedmice, u spomen stradanja i smrti Isusa Hrista.
U toku ovoga posta ne jedemo meso, sir, jaja, ribu niti ulje. Ulje i vino su dozvoljeni samo subotom i nedjeljom, a ribu jedemo samo na Blagovjesti (ukoliko ne padne u Strasnu sedmicu) i na Cveti.
Vaskršnji post počinje 27. februara, a Uskrs sljedeće godine pada 16. aprila.