Odluka Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1.000 KM izazvala je oprečne reakcije. Dok su radnici s niskim primanjima zadovoljni, poslodavci upozoravaju na negativne posljedice po privredu, piše BiznisInfo.
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, istakao je ozbiljnost situacije:
“Od jutros imam pedesetak poziva i svi najavljuju otpuštanje radnika ili zatvaranje firmi. Koja će to cifra biti, ne bih da licitiram. Vjerujem da će za neke firme od ponedjeljka ta otpuštanja polako početi.”
Ekonomisti dijele zabrinutost zbog izostanka fiskalne reforme koja bi pratila ovu mjeru. Admir Čavalić, ekonomski analitičar i poslanik SBiH, naglašava:
“To može značiti da će dosta radnika ostati bez posla jer prekonoći trebamo izvršiti migraciju oko 200.000 radnika u platne razrede iznad 1.000 KM. Vidjet ćemo hoće li isplata doprinosa koristiti penzionerima ili će ići u tekuću budžetsku potrošnju.”
Sličan stav ima i ekonomski analitičar Željko Šain, koji smatra da odluka nije dobro osmišljena:
“Donošenje ove odluke pred Novu godinu je veliki šok za poslodavce. Nije dobro praviti ovakva parcijalna rješenja u ekonomskoj politici.”
S druge strane, iz Federalne vlade stižu uvjerenja da će minimalna primanja, uz dodatne naknade, preći iznos od 1.200 KM. Vojin Mijatović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta FBiH, najavio je subvencije za očuvanje radnih mjesta:
“Vlada FBiH će usvojiti budžet za 2025. godinu, koji će uključivati subvencije za doprinose obrtnicima i malim preduzećima kako bi se sačuvala ugrožena radna mjesta.”
Međutim, Čavalić upozorava na nejasnoće:
“Pitanje je koliko će se to moći realizovati, u kojem obimu i ko će to finansirati. Dosta je pitanja, a malo odgovora jer Vlada nije ponudila nikakvu analizu.”
Na kraju, Smailbegović upozorava na potencijalni rast cijena:
“Na domaćem tržištu ovo će generisati inflaciju jer će svi morati dizati cijene proizvoda i usluga. Odluka je nerazumna i nije se trebala provesti na ovakav način.”
Situacija ostaje neizvjesna, a prvi efekti odluke mogli bi se vidjeti već u narednim sedmicama.