Potpisani ugovori sa 185 aplikanata u sklopu projekta poboljšanja energijske efikasnosti.

Grad Tuzla potpisao je ugovore sa 185 aplikanata u sklopu projekta poboljšanja energijske efikasnosti i smanjenja aerozagađenja. Proteklih godina izdvojeno je više miliona maraka za ugradnju toplotnih pumpi i utopljavanje objekata, a samim tim, nadležni smatraju da će se smanjiti stopa zagađenja vazduha.

Porodica Aide Halilović se već godinu dana grije na toplotnu pumpu. Jedna je od aplikanata koji su ostvarili pravo na subvenciju Grada Tuzla da ložište na čvrsta goriva zamijene ovim, ekološko prihvatljivijim. Osim što manje zagađuje okolinu, grijanje na toplotnu pumpu i isplativi je, tvrdi ona.

„Obzirom da je toplotna pumpa na bazi električne energije, mogu samo da uporedim da prije u stanu od 83 kvadrata, račun za struju je iznosio oko 100, 120KM plus grijanje na tu kvadraturu smo plaćali oko 130KM, što bi značilo da je to oko 250 maraka na mjesečnom nivou. Danas sa toplotnom pumpom, račun električne energije za duplo veću kvadraturu iznosi oko 200 maraka.“ istakla je Aida Halalić, jedna od aplikanata.

Građani koji se griju na drva, ugalj, ili druga čvrsta goriva najbolje znaju koliko priprema imaju prije početka zime i koliko novca moraju izdvojiti za nabavku ogrjeva. Zbog toga, mnogi radije biraju grijanje na električnu energiju, a kroz ove projekte, nadležni kažu da su uspjeli i informisati građane o štetnosti zagađenja vazduha.

„Drago mi je što su građani i građanke razumjeli značaj ugradnje toplotnih pumpi kako bismo smanjili emisiju CO2 i SO2 u zraku i na taj način bili odgovorniji prema našem okolišu, komšijama i prema svima koji žive ne samo u našem gradu, nego u čitavoj ovoj regiji, jer znamo da zrak nema granica“ rekao je gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić.

Mjere energetske efikasnosti za koje su iz gradskog budžeta obezbijeđena sredstva, osim ugradnje toplotnih pumpi, podrzumijevaju i utopljavanje objekata, priključenje na sistem centralnog daljinskog grijanja i nabavku peći na pelet. Svaki aplikant mogao je ostvariti subvenciju od maksimalno 6000 KM.

„Ima određen period gdje će građani morati to realizovati i imamo drugu komisiju koja će obilaziti i provjeravati tu implementaciju. Naravno, građani će morati pravdati uložena sredstva“ istakao je Miralem Mulać, pomoćnik gradonačelnika za komunalne poslove

Projekat energetske efikasnosti u Tuzli se realizuje od 2020. godine i do danas je utrošeno preko 3.5 miliona KM kroz implementaciju više od 1000 mjera s ciljem smanjenja aerozagađenja. Iz Grdaske uprave najavljuju i uvođenje nove linije sufinansiranja i to za ugradnju solarnih panela, što će, smatraju, dodatno unaprijediti energijsku efikasnost i omogućiti građanima da budu samostalniji u proizvodnji energije.

Vezane vijesti

TUZLA