Memorandum o zajedničkom djelovanju u programima pomoći ženama žrtvama nasilja u podrodici potpisali su u sjedištu Federalne vlade u Sarajevu Gender centar FBiH, Federalni zavod za zapošljavanje i nevladine asocijacije “Budućnost” iz Modriče i Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva.
To su programi zapošljavanju žena u okviru Projekta “Ekonomsko i socijalno osnaživanje žena žrtava nasilja u porodici”, koji finansira Evropska unija.
Memorandumom je ozvaničena međuinstitucionalna suradnja na unapređenju pristupa finansijama i programima za pokretanje biznisa žena iz ove marginalizirane grupe.
Na pres-konferenciji povodom potpisivanja, Lejla Hodović iz Gender centra Vlade FBiH kazala je da su na sastanku u sjedištu Vlade razmatrane mjere za zapošljavanje i podršku ženama žrtvama porodičnog nasija jer je stopa zastupljenosti ove vrste nasilja još zastrašujuća, po njenim riječima, što govori da se ne radi samo o incidentu.
Žene koje trpe nasilje nisu samo žrtve te pojave već su izložene i brojnim društenim predrasudama, primjerice, kad je riječ o zapošljavanju. Dvije od tri radno sposobne su nezaposlene, pa je nužno holistički pristupati društvenoj integraciji ne samo ove već i drugih marginaliziranih grupa, navela je Hodović.
Alessandro De Ciacomo, službenik za politička pitanja u Delegaciji Evropske unije u BiH, prisustvovao je potpisivanju Memoranduma, a nakon toga na pres-konferenciji naglasio potrebnu podršku svih u brobi protiv nasilja zasnovanog na spolnim razlikama.
U Evropskoj uniji postoji gender akcioni plan koji stavlja naglasak na borbu protiv te vrste nasilja. Na borbu protiv ove pojave obavezuju i međunarodne konvencije, Istanbulska i druge. Podaci govore da je 48 posto žena u Bosni i Hercegovini prošlo neku vrstu nasilja od petnaeste godine, da broj onih koje traže zaštitu sigurnih kuća raste, odnosno da je tokom pandemije došlo do rasta te vrste porodičnog nasilja za 30 posto, kazao je Alessandro De Ciacomo.
Po njegovim riječima, posebno zabrinjava izostanak sistemske ekonomske podrške žrtvama pa se one često vraćaju nasilniku. Stoga su projekti poput navedenog izuzetno važni, naglasio je.
Alessandro Di Giacomo je izrazio nadu da će u saradnja Gender centra, Zavoda za zapošljavanje te navladinih asocijacija i centara za socijalni rad doprinijeti većoj ekonomskoj zaštiti žena i pomoći da se one ne vraćaju nasilnicima.
Evropska unija će podržati lokalne aktivnosti i zakonodavnu zaštitu kako bi se bh. društvo kretalo sve više putem rodne ravnopravosti, zaključio je.
Jedna od potpisnica Memoranduma, direktorica Fondacije INFOHOUSE Dženana Alađuz, naglašava da je jedno od osnovnih ljudskih prava “moći hraniti djecu i sebe i da nije sve u ovoj državi nemoguće” jer postoje mjere i mimo projekata da žene žrtve nasilja izađu iz začaranog kruga.
Govoreći o projektu, rekla je da za 18 žena, pomoć u zapošljavanju znači budućnost i za gotovo 60-oro djece.
Alađuz je naglasila dvije komponente projekta – saradnju institucija radi trajnog rješavanja ekonomskih problema žrtve nasilja i rad na terenu te navela podatke da svaka deseta žena trpi nasilje, a od onih zbrinutih u sigurnim kućama, 72 posto su nezaposlene.
Zajedničkim radom treba presjeći njihovu agoniju, kazala je ona pozivajući žene da se ne libe prijavljivati nasilje.
Projekat “Ekonomsko i socijalno osnaživanje žena žrtava nasilja u porodici” provode Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva i Udruženje “Budućnost” iz Modriče s osnovnim ciljem da doprinesu realizaciji obaveza Bosne i Hercegovine iz Konvencije Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, Zakona o zaštiti od nasilja u porodici FBiH te nove sedmogodišnje strategije za prevenciju i borbu protiv ove vrste nasilja (u nacrtu).
RTV Slon/FENA