Prema zvaničnim podacima u Hercegovačko-neretvanskom kantonu smrtno je stradalo 16 osoba, a na području Jablanice i Konjica još uvijek se traga za devet osoba.
„Ono što možemo reći je da je ovo poslije 2014. jedna od najtežih situacija koja je zadesila Federaciju BiH. Mi ćemo pokušati uraditi sve što je u našoj moći, sa našim specijaliziranim jedinicama i koordinacijom sa kantonima i općinama civilnih zaštita da zaista dovedemo ovo sve u najbolji red. Situacija je teška, i dalje se vrši potraga za nestalim osobama i to nam je prioritet“, rekao je Aldin Brašnić, rukovodilac Federalne uprave civilne zaštite.
U potrazi za nestalima u Donjoj Jablanici aktivno sudjeluju i pripadnici Gorske Službe Spašavanja Srebrenik. Situacija na terenu je, kako kažu, izuzetno teška.
“Ekipa Gorske Službe Spašavanja Srebrenik provela je dan u Donjoj Jablanici pomažući potražnim ekipama u terenu, zajedničkim snagama odrađen je veliki posao. Zahvalili bismo se svima koji su pružili podršku nama kao spašavateljima i svima onima kojima je bila potrebna pomoć u pogođenim područjima. Još jednom smo pokazali kako smo kao nacija jedinstveni i da i dalje stojimo rame uz rame sa jednim ciljem- da drugima bude bolje. Držimo se svi zajedno jer jedino tako možemo prevazići sve nevolje”, saopšteno je iz GSS Srebrenik.
Pomoć pristiže sa svih strana
Svoje resurse su na raspolaganje stavile i zemlje regiona demonstrirajući solidarnost u trenutku krize. A ovaj val podrške ne dolazi samo iz zemalja regiona; mnoge humanitarne organizacije također su se aktivirale, mobilizirajući svoje resurse kako bi došle u pomoć onima koji su izgubili sve. Jedna od njih je i Crveni križ Tuzlanskog kantona iz koje kažu da su zadovoljni odzivom građana, a također apeluju na njih da učestvuju samo s prilozima za koje je iskazana potreba.
Crveni križ Tuzlanskog kantona sinoć je realizovao prvu isporuku humanitarne robe za stanovništvo pogođeno poplavama u Bosni i Hercegovini. Na teren su dopremljene određene količine brašna, madraca, higijenskih potrepština, prehrambenih artikala, alata za rad i vode. Svi građani koji žele učestvovati u akciji prikupljanja pomoći, svoje priloge mogu dostaviti u prostorije Crvenog križa Tuzlanskog kantona svakog dana u periodu od 9:00 do 18:00 sati.
„Ono što je važno naglasiti jeste da je sve što prikupljamo na osnovu potreba naših lokalnih organizacija u pogođenim područjima i uglavnom se to odnosi na prikupljanje opreme za čišćenje, koja je u ovom momentu možda i najprioritetnija“, kazala je Merima Sarajlić, sekretar Crvenog križa TK.
U ovim izuzetno teškim uslovima i bez mogućnosti korištenja mehanizacije, zbog oštećene putne infrastrukture, elektromonterske ekipe Elektroprivrede BiH na terenu su uspostavile uredno snabdijevanje električnom energijom za 3.000 kupaca na području Konjica i Jablanice.
“Zajedničkim aktivnostima, s ekipama Elektroprivrede HZHB, osposobljen je oštećeni dalekovod na području Srednjobosanskog kantona i snabdijevanje kupaca je uredno. Zbog ozbiljnih oštećenja na objektima, 20 domaćinstava u Fojnici je isključeno s elektrodistributivne mreže, a bez napona je još i jedan privredni subjekt čije uključenje je onemogućeno zbog velikih nanosa zemlje i vode. Sve GSM bazne stanice u tom kantonu, koje su na mreži Elektroprivrede BiH, su pod naponom. Rad hidroelektrana na Neretvi-Jablanice, Grabovice i Salakovca je stabilan” – saopćila je Služba za komunikacije.
Bosna i Hercegovina je aktivirala i Mehanizam civilne zaštite Evropske unije, nakon čega je EU uputio ekipe za potragu i spašavanje te poslao hitnu pomoć onima koji su već na terenu.