Podcast Sigurna zona: Digitalno nasilje nad djecom

Digitalno nasilje nad djecom je stvarno, opasno i prisutno – često mnogo više nego što mislimo. U petoj epizodi podcasta Sigurna zona govorimo o uznemirujućoj stvarnosti u kojoj djeca postaju žrtve vrijeđanja, prijetnji, ucjena i manipulacija na internetu.

Sagovornici ovog podcasta, inspektori Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, govore o konkretnim slučajevima zlostavljanja djece putem društvenih mreža, igrica i aplikacija za dopisivanje. Koliko je vremena potrebno da dijete postane žrtva? Ko su najčešći počinioci i na koji način ih privuče djetetova online aktivnost?

„Svako nasilje počinjeno putem digitalnih medija gdje su uključena djeca, je digitalno nasilje nad djecom. Imamo više oblika i formi u kojima se ispoljava digitalno nasilje nad djecom, počev od nekih manje ozbiljnih, kao što je izbjegavanje u nekim virtuelnim chatovima i neuključivanje u razgovor. Dalje, može biti širenje lažnih informacija, pravljenje različitih lažnih profila na različitim aplikacijama i društvenim mrežama i slično.“ – ističe Maja Smajlović, inspektorica Odsjeka za borbu protiv organiziranog kriminaliteta MUP-a TK.

Kako ističe Maja Smajlović, inspektorica Odsjeka za borbu protiv organiziranog kriminaliteta MUP-a TK, djeca često ne prepoznaju da su žrtve dok nasilje ne eskalira, a počinioci koriste sofisticirane načine za pristup i manipulaciju, dok to može prerasti u činjenje ozbiljnih krivičnih djela.

„Do ozbiljnih oblika digitalnog nasilja može doći putem online medija, gdje dolazi do tzv. groominga, kada odrasli prilaze djeci na različitim aplikacijama, društvenim mrežama, te im se približavaju i ostvaruju određene intimne kontakte i stvaraju emocionalne veze, gdje bi to na kraju završilo vršenjem ozbiljnog krivičnog djela.“ – dodaje Smajlović.

Kako ističe Elvin Husanović, inspektor Odsjeka za seksualne delikte, maloljetničku delinkvenciju i nasilje u porodici MUP-a TK, važno je da roditelji ne umanjuju ozbiljnost digitalnog nasilja i da razgovaraju s djecom o online sigurnosti.

„Moram istaći da je digitalno nasilje veoma zastupljeno kod nas. Istraživanje koje je proveo Savjet Evrope pokazuju da je svako peto dijete doživjelo neki oblik zlostavljanja ili nasilja na internetu. Kada us u pitanju oblici digitalnog nasilja, kako se digitalna tehnologija razvija, pojavljuju se i novi oblici nasilja, za što se non stop trebamo edukovati.“ – ističe Elvin Husanović, inspektor Odsjeka za seksualne delikte, maloljetničku delinkvenciju i nasilje u porodici MUP-a TK

U ovoj epizodi podcasta govorimo i o najčešćim izazovima roditelja, kako razgovarati s djetetom koje trpi digitalno nasilje, te koji su konkretni koraci koje možete poduzeti ako se sumnja na online zlostavljanje.

Epizodu poslušajte do kraja i pomozite nam da zajednički stvaramo sigurniji digitalni prostor za djecu.

Vezane vijesti

TUZLA