Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenokvić pozvao je u Mostaru na obnavljanje savezništva između Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH.
Plenković je to izjavio nakon sastanka s predstavnicima hrvatskih političkih stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora s kojima ja razgovarao o aktualnim političkim temama.
Hrvatski premijer podsjetio je da je u Strateški kompas Europske unije, dokument koji određuje politiku obrane i sigurnosti, na prijedlog Republike Hrvatske uvrštene referenca na konstitutivnost naroda s ciljem da se u takvom dokumentu prepozna “na čemu je satkana BiH i koliko je važno da ravnopravnost bude temeljno načelo koje će uvažavati međunarodna zajednica”.
– Smatramo kako je potrebno uložiti dodatne napore, posebno između lidera hrvatskih i bošnjačkih stranaka, da se napravi dodatni iskorak, i uz pomoć međunarodne zajednice, da se pronađe rješenje. Želimo da Bosna i Hercegovina bolje i ravnopravnije funkcionira nakon sljedećih izbora – izjavio je Plenković.
Stoga, dodao je hrvatski premijer, treba obnoviti savezništvo između Hrvata i Bošnjaka, a da bi se to dogodilo potrebno je uspostaviti povjerenje i veće razumijevanje za pozicije jednih i drugih.
– Hrvatska će sa svoje strane, kao jedina članica Europske unije koja graniči s Bosnom i Hercegovinom, učiniti sve da trgovinska razmjena bude još veća, da ulaganja bude još više, da infrastrukturno povezivanje bude još snažnije, a da se put prema Europskoj uniji ubrza – kazao je Plenković.
Komentirajući mogućnost postizanja dogovora o izmjenama izbornog zakonodavstva, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović dodao je kako treba vjerovati u tu mogućnost dok god ima vremena.
– Trebamo stvoriti ambijent i partnerstvo s bošnjačkim narodom, promijeniti Izborni zakon barem u onom najminimalnijem dijelu koji smo imali na zadnjem sastanku u Sarajevu oko Doma naroda i Predsjedništva, i da stvorimo normalan, demokratičan izborni proces – kazao je Čović.
Predsjednik HDZ-a BiH ponovio je kako nema formalno pravnih uvjeta za organiziranje izbora u BiH.
Na pitanje hoće li se održati razgovori u Bruxellesu o kojima se govori, premijer Plenković kazao je kako su se najviše razine Europske unije spremne uključiti te da je američka strana spremna napraviti dodatni napor.
– Naravno, da bi se razgovori dogodili potrebno je da postoji politička volja i želja i lidera političkih stranaka u BiH da se ti razgovori organiziraju. Čim se ta spremnost pokaže siguran sam da će se ti razgovori organizirati u najkraćem roku sa željom da budu uspješni – poručio je Plenković.
Upitan da prokomentira istup posebnog izaslanika američke vlade za zapadni Balkan Gabriela Escobara da se o građanskoj BiH ne može raspravljati dok BiH ne postane članica EU, Čović je kazao kako BiH ima okvir za djelovanje, a je to Ustav BiH.
Hrvatski premijer govorio je i o Međunarodnom sajmu gospodarstva, istaknuvši podatak kako se na mostarskom sajmu predstavlja 68 izlagača iz Republike Hrvatske.
Kazao je kako je BiH Hrvatskoj susjedna i prijateljska zemlja s kojom je gospodarska razmjena u 2021. godini iznosila 2,6 milijardi eura.
– Ta činjenica je zaista sjajna. Vidjeli smo i svjedočimo unapređenju trgovinske razmjene osobito u protekloj godini i to nas ohrabruje da će Hrvatska biti još važniji gospodarski partner BiH u smislu volumena trgovinske razmjene – kazao je Plenković.
Hrvatska je prvi trgovinski partner BiH, a drugi ulagač u BiH, dodao je Plenkvić, a to, po njegovim riječima, dovoljno govori o privrženosti Hrvatske BiH i „međusobnoj povezanosti koju želimo unaprijediti bilo u gospodarskom, prometnom i infrastrukturnom pogledu”.
– Zbog toga gradimo mostove, ceste i spremni smo uložiti napore kroz južnu interkonekciju za plinifikaciju BiH, osobito na teritoriju Federacije BiH i u konteksti aktualne energetske krize a i u kontekstu jasnih potreba kućanstava i gospodarskih subjekata – kazao je Plenković.
Tijekom dana Plenković se na Međunarodnom sajmu gospodarstva kratko susreo s članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, predsjedateljem Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom, premijerkom Srbije Anom Brnabić i drugim čelnicima, a s Dodikom je, kako je kazao, razgovarao o položaju Hrvata u Republici Srpskoj, te o energetskim pitanjima poput izgradnje HE “Dubrovnik 2” koja je od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku.
RTV Slon/FENA