Penzioneri na udaru: Prijevremena penzija sve teža, ali stiže povećanje

Penzioneri na udaru: Prijevremena penzija sve teža, ali stiže povećanje

penzioneri12
Foto: Ilustracija

Od početka ove godine, na snagu stupaju izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) u Federaciji Bosne i Hercegovine, koje donose značajne promjene u uslovima za ostvarivanje prijevremene penzije.

Pragovi za odlazak u prijevremenu penziju postepeno se povećavaju, što će uticati na buduće penzionere.

Muškarci: Novosti u 2025. i 2026. godini

Tokom 2025. godine, muškarci koji žele iskoristiti pravo na prijevremenu penziju moraju imati navršenih 64 godine života i najmanje 39 godina radnog staža.

Već u 2026. godini, ovi uslovi se dodatno pooštravaju te će biti potrebno imati 64 godine i šest mjeseci života, kao i 39 godina i šest mjeseci radnog staža.

Žene: Postepen porast starosne granice

Za žene koje planiraju ostvariti pravo na izuzetnu prijevremenu starosnu penziju do kraja 2025. godine, prag iznosi 59 godina života i 34 godine radnog staža.

U 2026. godini, granica se povećava na 59 godina i šest mjeseci života te 34 godine i šest mjeseci staža.

Ovaj trend će biti nastavljen sve do 2036. godine, kada će minimalni uslovi za žene dosegnuti 64 godine i šest mjeseci života i 39 godina i šest mjeseci radnog staža.

Postepeni rast do 2036. godine

Ukoliko ne dođe do daljnjih zakonskih izmjena, do 2036. godine svi osiguranici morat će zadovoljiti značajno više pragove za prijevremeni odlazak u penziju.

Za muškarce, svaki mjesec ranijeg odlaska u penziju prije 65. godine života donosi smanjenje penzije od 0,333333 posto, što bi budući penzioneri trebali imati na umu prilikom planiranja.

Stanje u Republici Srpskoj

Za razliku od Federacije BiH, u Republici Srpskoj starosna granica za ostvarivanje prava na starosnu penziju neće dalje rasti.

Trenutno, muškarci mogu ostvariti pravo na penziju sa 60 godina života i 40 godina radnog staža, dok žene trebaju imati 58 godina života i 35 godina staža.

Šta znače ove izmjene za građane?

Postepeno povećanje starosnih granica i zahtjeva za radni staž ima za cilj osiguranje dugoročne održivosti penzijskog sistema.

Ipak, ovi uslovi predstavljaju dodatne izazove za osiguranike koji planiraju raniji odlazak u penziju.

Građani se stoga pozivaju da se na vrijeme informišu o svojim pravima i opcijama kako bi donijeli najbolje moguće odluke za svoju budućnost.

Najavljeno povećanje penzija 

Penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine započeli su 2025. godinu s nadom u bolju finansijsku situaciju, budući da je najavljeno povećanje penzija.

Ipak, konačan iznos povećanja i datum njegovog stupanja na snagu zavise od nekoliko ključnih faktora.

Prema najnovijim informacijama, planirano je akontativno povećanje penzija od 4,6% s početkom u januaru 2025. godine.

Međutim, ova mjera je direktno vezana za usvajanje budžeta Federacije BiH za 2025. godinu, koje se mora desiti do kraja januara.

Ukoliko se odluka o privremenom finansiranju nastavi, povećanja penzija će biti odgođena za najmanje prva tri mjeseca ove godine.

Trenutno, najniža penzija u Federaciji iznosi 573,53 KM, zajamčena penzija je 684,48 KM, dok najviša penzija doseže 2.867,65 KM.

Redovno usklađivanje u aprilu

Pored akontativnog povećanja, planirano je i redovno usklađivanje penzija za 15. april 2025. godine.

Ovo usklađivanje će zavisiti od kretanja potrošačkih cijena i bruto domaćeg proizvoda (BDP). Trenutne procjene sugeriraju moguće dodatno povećanje od oko 2%.

Povećanja penzija, iako dobrodošla, ne mogu u potpunosti ublažiti ekonomske pritiske s kojima se suočavaju penzioneri.

S obzirom na trenutnu situaciju, očekuje se da će razgovori o daljnjim reformama sistema penzijskog osiguranja postati prioritet u narednim mjesecima.


Od danas više nema plaćanja određenim konvertibilnim markama, evo i zašto?

Zašto je 13. plata rijetkost? Poslodavci otkrili razloge

 

Vezane vijesti

TUZLA