Maturanti srednjih škola još kratko su u školskim klupama. Uz igru i osmijeh ispraćeni su srednjoškolci Medicinske škole Tuzla, koje sada očekuje novo poglavlje života. Većina će ih nastaviti školovanje a ima i onih koji će ubrzo put evropskih zemalja u potrazi za poslom.
Svoju prvu platu u eurima želi Ema Fazlić. Planira u Tuzli obaviti pripravnički staž od šest mjeseci, a onda put Njemačke. Želi osigurati bolju budućnost.
”Nekad u drugom razredu sam mislila da ću upisati fakultet ali zapravo sam sebi u glavi skontala da ja nisam za ovaj sistem tu, da nisam za fakultet, iako sam odličan učenik opet smatram da ću tamo izgraditi svoju budućnost i možda sa 20 godina imati sve ono što bi mi trebali roditelji ovdje davati, ja ću imati u Njemačkoj”, kaže Ema.
Već ima viziju gdje će i šta raditi. Jezik će učiti dok bude obavljala pripravnički staž. U ovom razredu ima još učenika koji razmišljaju kao Ema.
Na odlazak iz BiH primorava ih socio-ekonomska i politička situacija, čega su svjesni profesori.
”Veliki broj učenika razmišlja da ide iz BiH. To nije dobro, naše strukture vlasti bi trebale da razmisle da li mi da školujemo kadrove za Njemačku, jer veliki se novac uloži u ove učenike dok se oni iškoluju”, navodi Halid Bešić, profesor Medicinske škole Tuzla.
Samo u Njemačkoj za desetak godina je zaposleno oko sedam hiljada medicinskih sestara i tehničara iz BiH putem programa Agencije za rad i zapošljavanje. Procedure nisu dugotrajne i pozitivna su iskustva bh. radnika u toj zemlji.
”Otprilike to posredovanje traje tri mjeseca. Svi su zadovoljni, plate su onakve kakve su dogovorene i jednake za naše radnike i radnike u Njemačkoj na tim pozicijama”, ističe Boris Pupić, glasnogovornik Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Dobre plate za naše radnike u Njemačkoj ipak ne privlače sve učenike. Adna ne planira odlazak iz BiH, nego budućnost vidi ovdje.
”Ja ću upisati Fakultet za tjelesni odgoj i sport, planiram ostati u BiH, fakultet ću upisati u Tuzli. Volim Medicinsku školu, zato sam je upisala, ali više se vidim u sportu”, navodi Adna Hadžiabdić, maturantica Medicinske škole Tuzla.
Ova generacija ostat će upamćena kao radišna i sa dobrim rezultatima. U školi učenicima pokušavaju ukazati na sve mogućnosti koje im se pružaju unutar države.
”Mi u našim razgovorima sa djecom preferiramo i apelujemo da djeca ostanu, traže i druga zanimanja, ne mora to biti Fakultet medicine, ima više vidova zanimanja, ali da ostaju ovdje u BiH”, naglašava Abid Begović, direktor Medicinske škole Tuzla.
Bez obzira gdje će poslije, učenici kažu, iz škole nose lijepa sjećanja s kojima započinju novo poglavlje života.