OSCE donirao IT opremu za rodno inkluzivan policijski rad u BiH

Danas je Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini (BiH) obilježila značajan događaj u okviru svoje tekuće inicijative jačanja rodne zastupljenosti u policijskim redovima kroz primopredaju informatičke opreme Udruženju „Mreža policijskih službenica“ i Mreži žena Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (RS WPON).

Ova aktivnost je dio šire pomoći u okviru projekta koji provodi OSCE, pod nazivom “Rješavanje bezbjednosnih i sigurnosnih rizika nelegalnog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malim oružjem i lakim naoružanjem (SALW) i njihovom pripadajućom municijom u Bosni i Hercegovini,” a koji podržavaju Austrija (nenovčani doprinos), Češka, Europska unija, Francuska, Njemačka, Lihtenštajn, Norveška, Slovačka, Turska i Sjedinjene Američke Države.

OSCE donirao IT opremu za rodno inkluzivan policijski rad u BiH
OSCE donirao IT opremu za rodno inkluzivan policijski rad u BiH

Cilj projekta je rješavanje ključnih sigurnosnih rizika povezanih sa SALW-om i aktivno integrisanje rodne perspektive kako bi se povećao utjecaj projekta na sigurnost zajednice i povjerenje javnosti. Podržavajući mreže žena policijskih službenica, OSCE radi na jačanju uloge žena u upravljanju i kontroli SALW-a, prepoznavajući njihov ključni doprinos u borbi protiv kriminala i promociji stabilnosti.

Tokom ceremonije, ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH, istakao je važnost ove inicijative, rekavši: „Ova podrška naglašava našu predanost inkluzivnom policijskom radu opremanjem ovih mreža resursima za suočavanje s gorućim problemom vatrenog oružja u vezi s nasiljem u porodici i rodno zasnovanim nasiljem”. Ambasador Aggeler takođe je naglasio da zastupljenost žena u kontroli SALW-a doprinosi ne samo djelotvornijem policijskom radu, već i organizacijskim promjenama kojima se prepoznaje značaj različitih perspektiva u javnoj sigurnosti.

Gospodin Spencer M. Fields, zamjenik izaslanika za kontrolu oružja iz Misije SAD-a pri OSCE-u, pohvalio je posvećenost Misije OSCE-a rodnoj ravnopravnosti i sigurnosti, ističući pozitivan uticaj Mreže policijskih službenica i RS WPON-a na sigurnost u Bosni i Hercegovini.

Projektne aktivnosti vezane za rodna pitanja podržavaju međunarodni konsultanti /konsultantice za rodna pitanja i imaju za cilj razvoj inkluzivnog pristupa oblasti sigurnosti. Te aktivnosti obuhvataju specijalizirane obuke za policijske agencije, strategije sprječavanja nasilja u porodici vezanog za upotrebu vatrenog oružja, te promociju ženskih rukovodećih funkcija u okviru policijskog rada.

Današnjim događajem istaknuta je posvećenost OSCE-a jačanju sigurnosnih mjera u prepoznavanju i rješavanju jedinstvene uloge žena u policiji, što će, u konačnici, dovesti do stvaranja sigurnije i inkluzivnije Bosne i Hercegovine.

Vezane vijesti

TUZLA