-0 C
Tuzla
05.11.2024.

Onkološki pacijenti na čekanju: UKC Tuzla još ne može nabaviti aparat za zračenje

Skoro 200 onkoloških pacijenata iz Tuzlanskog kantona, već osam mjeseci čeka na adekvatno liječenje. Svi oni su u riziku. Svakodnevno zračenje je neophodno, a u UKC-u Tuzla ga ne mogu dobiti jer je aparat već mjesecima u kvaru i zapečaćen. Zbog toga, svi ovi pacijenti putuju u druge gradove na radioterapiju. Među njima je i Azrina majka, koja je za 15 terapija morala ići u Klinički centar Sarajevo. To je za nju bio dodatni umor i stres, na ionako već pretešku dijagnozu.

Na sve to imate i da je u pitanju onkološki pacijent koji treba da dođe do tog grada što je samo po sebi izazovno, jer put od Srebrenika do Sarajeva nama je trajao pet sati, jer smo morali stajati da mama bude dobro. Poražavajuće je da onkološki pacijenti budu na ulici i da mole nekoga da dođu do liječenja”, kazala je Azra Bajraktarević, kćerka onkološke pacijentice.

Iz UKC-a Tuzla, konkretnog odgovara na pitanje kada će novi aprat biti navavljen nemaju.

UKC Tuzla u martu 2023. godine objavio je tender za nabavku novog linearnog akceleratora, ali zbog uložene žalbe na tendersku dokumentaciju od strane jednog od proizvođača i zakonske obaveze proceduralnih aktivnosti Agencije za javne nabavke pomenuta tenderska dokumentacija se trenutno nalazi u Uredu za razmatranje žalbi BiH”, saopćili su iz UKC-a.

Iz UKC-a potvrđuju i da se tenderi stalno obaraju, dok su liste čekanja za terapije sve duže.

“Liste čekanja su velike u nekim slučajevima se čeka jako dugo. Mi smo time nezadovoljni. Ja se izvinjavam pacijentima. Nažalost zloupotrebljava se taj Zakon o javnim nabavkama, da se opstruira, da se to prolongira. Trpe pacijenti, trpimo i mi”, rekao je Igor Hudić, pomoćnik direktora za medicinske poslove u UKC-u Tuzla.

A trpe čak i djeca koja boluju od malignih oboljenja. Nekoliko njih također mora iz Tuzlanskog kantona putovati u druge gradove na zračenje. Za njih je to još teže nego za odrasle pacijente.

Dešava se da djeca bivaju izmještena na radioterapiju ili u Klinički centar u Sarajevo ili u Mostar. To je trenutno jedan gorući problem. Svakako da taj put nije lagan, da dijete mora biti u dobrom zdravstvenom stanju da bi se transportovalo”, kazala je Atifa Buldić Bešić, glasnogovornica Udruženja “Srce za djecu oboljelu od raka.

S obzirom da je ovo dugogodišnji problem, jer se aparat i dok je bio u upotrebi često kvario, brojni pacijenti izgubili su bitku za život. Postavlja se pitanje da li se aparati mogu nabaviti mimo Zakona o javnim nabavkama?

Da bi se nešto izuzelo od Zakona o javnim nabavkama, Agencija to tumači da se moraju stvoriti pretpostavke da nije bilo moguće u redovnim procedurama nabaviti određene robe i da su one neophodne hitno, da je pitanje nekoliko sati kako bi se sačuvali životi građana”, rekao je Damjan Ožegović, Transparency International BiH.

A iako se trebaju sačuvati životi skoro 200 građana, prijeko potrebnog aparata još nema, a čak i kada prođe tenderska dokumentacija i kada se potpiše ugovor, trebat će još dva do tri mjeseca za nabavku aparata i još toliko za instalaciju. Jedino ostaje nada da će svi pacijenti na kraju i dočekati aprat i liječiti se u ustanovi u kojoj na to imaju pravo.

Vezane vijesti

TUZLA