Okončan i šesti dan potrage za nestalima u rijeci Jali

Okončan je i šesti dan potrage za policajcem i civilom koji su u četvrtak nestali u rijeci Jali. Iako su obilne padavine tokom vikenda nakratko prestale, pretraga nije dala rezultate. Spasilačke ekipe i dalje ulažu izuzetne napore, nadajući se pozitivnom ishodu. Evo šta smo danas u popodnevnim satima zabilježili na terenu.


Potraga za policajcem i civilom koji su u četvrtak nestali u tuzlanskoj rijeci Jali nastavlja se i danas. Na terenu se nalaze brojne spasilačke ekipe duž korita rijeka Jale i Spreče. Važno je napomenuti da je proteklih dana kiša padala nešto manje nego što je to bio slučaj prošle sedmice pa se spasioci nadaju da će u narednom periodu uspjeti pronaći nestale osobe.

„Danas je rađena kompletna potraga od Merkatora, tunela ispod parkinga jedan član GSS Srebrenik gdje su radili i pripadnici specijalne policije. Mi smo radili kompletan dio od Bijelog mora do Puračićkog mosta i lijevu i desnu stranu. Voda je još uvijek odnosno Spreča je u blagom porastu, voda je mutna, ne vidi se, nije zahvalno.“ kazao je za RTV Slon Jasmin Jahić, član Gorske službe spašavanja Tuzla.

Iako ljeti gotovo da se i ne može nazvati rijekom, u vrijeme velikih padavina Jala itekako pokaže svoju snagu. Nažalost, tome smo svjedočili i u četvrtak kada su u njenom koritu nestale dvije osobe. Iako nije duboka, Jala je itekako brza kada nadođe, a ni samo betonsko korito ne olakšava reakciju u slučaju nesreće.

„Rijeka Jala je regulisano korito koje je regulisano betonskom oblogom za 20-godišnji povratni period, a travnati zazor je do stogodišnjeg povratnog perioda. I tako se regulišu vodotoci u cijelome svijetu. Jedino što se može u takvim slučajevima jeste da se što nizvodnije postavi mreža kako bi se zaustavila tijela ili neki drugi plutajući predmeti ako će nam ugroziti imovinu ili ljude kao što se to desilo prošle sedmice.“ ističe acad.prof.dr. Nedim Suljić, član Evropske akademije nauke i umjetnosti, katedra hidrologija

Pogođeni tragedijom i u želji da se u budućnosti spriječe ovakvi događaji građani na društvenim mrežama nude rješenja. Jedno od njih je i postavljanje tzv. „spasilačkih kolutova“ koji bi građanima omogućili da pruže pomoć osobama u vodi i pokrenu odgovarajuće signalizacije spasiocima.

Međutim, do realizacije ovog ili sličnih rješenja moglo bi proći dosta vremena. Jedno je jasno, preventivno se mora i može učiniti više!

„Mi vrlo malo sredstava izdvajamo za regulisanje vodotoka. Recimo susjedna Hrvatska kao članica EU ulaže 20 do 30 puta više ulažu u regulisanje vodotoka nego što je to slučaj u BiH. Ništa ne učimo iz prethodnih grešaka“ dodaje acad. Suljić.

Potraga za nestalima nastavit će se i naredih dana, uprkos najavljenim lošim vremenskim uslovima.

Vezane vijesti

TUZLA