Ajla iz Banovića bila je jedna od stotinu učenika koji su iskoristili Dan otvorenih vrata odnosno “Seminar za osnovce” Građevinsko-geodetske škole u Tuzli i provjeriti da li se upravo ovdje želi nastaviti školovati. Planira da svoj budući put usmjeri ka umjetnosti, tačnije grafičkom dizajnu u ovoj školi, vjerujući da je to njena budućnost, jer dizajneri i umjetnici postaju sve traženiji.
„Došla sam da pregledam školu, jer se nadam da ću se upisati u slikarski dizajn. To mi je velika želja. To sam od malena voljela.“ kazala je Ajla Durgutović, učenica iz Banovića.
Građevinsko-geodetska škola Tuzla učenicima koji su završili osnovno obrazovanje predstavila je i deficitarna zanimanja. Jedno takvo upisao je i Ermin koji se već treću godinu školuje za keramičara. Već tokom prve godine učenici koji se školuju za deficitarna zanimanja dobiju priliku za angažman u firmama koje se bave srodnim djelatnostima. Ermin, dva puta sedmično obavlja praktičnu nastavu u jednoj takvoj kompaniji zajedno sa ostalim kolegama, a za svoj rad prima godišnju stipendiju. Poslije završene srednje škole ima mogućnost ostanka u firmi, jer su keramičari su izuzetno traženi.
„Ovaj sam smjer izabrao zato što mi se dopao i vidim svoju budućnost u njemu. Također smo sada dobili ugovore da obavljamo poslove na gradilištima firmi gdje smo plaćeni. Želio bih da podstaknem sve buduće generacije da upišu ovaj smjer jer neće pogriješiti.“ naveo je Ermin Joldić, učenik.
Kreativni seminar za osnovce, odnosno dan otvorenih vrata, tradicionalno se organizuje svake godine na dan osnivanja Građevinsko-geodetske škole. Ovom prilikom žele motivisati osnovce iz cijelog kantona da tehničke i stručne škole ne doživljavaju kao nešto što treba izbjegavati, već kao obrazovne ustanove koje imaju značajnu vrijednost i visoku potražnju na tržištu rada.
„Veliki interes vlada za arhitektonskog tehničara, grafičkog dizajnera, tu smo u prilici da ne možemo ni primiti sve učenike koji žele da se školuju za ta zanimanja. Dok stručne škole poput keramičara uvijek upiše jedno odjeljenje, dok zanimanja kao što su armirač betonirac, tesar, farbar, moler, sobo slikar nisu bila interesantna ranijih godina ali u posljednje vrijeme upisali smo učenike i u ove škole. Mislim da se i svijest prije svega kod roditelja mijenja pa očekujemo povećan upis.“ naveo je direktor ove ustanove Kadrija Ibišević.
Važnost deficitarnih zanimanja pokazalo je i resorno ministarstvo koje i ove godine stipendira učenike koji pohađaju takva zanimanja. Cilj je jasan: plaćenim zanimanjima zadržati mlade u Bosni i Hercegovini.