Potrošači u Federaciji BiH koji se snabdijevaju putem sistema Elektroprivrede, od danas struju plaćaju skuplje.
Domaćinstva plaćaju za oko deset posto, a obrtnici, mali privrednici i drugi sedam posto.
Prijeti li nam lančano poskupljene?
Pitanje je na koje svi nestrpljivo čekaju odgovor, odnosno hoće li doći do lančanog poskupljenja robe i usluga.
Penzionerka Fatima mjesečno za struju izdvaja oko 100 maraka, a već u septembru iznos na njenom računu će biti veći za oko 10 maraka. Razlog tome je jer je Regulatorna komisija za energiju krajem juna odobrila prijedlog Elektroprivrede BiH o povećanju cijena¸električne energije za 10,4%.
To njoj kao penzionerki teško pada, jer troškovi života svakodnevno rastu.
„Ovo je katastrofa a posebno za penzionere. Cijene rastu svakodnoveno, non stop a život je ionako težak” kazala je u izjavi za RTV Slon penzionerka Fatima Galić.
Nadležni tvrde da je riječ o uspostavi pravednog i ekonomičnog odnos proizvodne i prodajne cijene električne energije, kao i održavanja stabilnost Elektroprivrede BiH.
Iz resornog federalnog ministarstva ističu kako se to neće previše odraziti na mjesečnom nivou, dok ekonomski stručnjaci tvrde drugačije.
„Usklađivanje cijena električne energije dovesti će do povećanja od samo 2,3 posto ukupnog prihoda EP BiH. Prema našim proračunima, prosječno povećanje cijena struje će za 85 posto kupaca iznositi oko 2,5 KM mjesečno.“ istakao je Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.
Ekonomski analitičar Admir Čavalić suprotnog je mišljenja od onog koje prezentuju nadležni.
„I ovo znači da će više od 53% domaćinstava vjerovatno u prosjeku mjesečno u apsolutnom iznosu imati skuplje račune za električnu energiju za nekih 6 maraka i više, ne 2.5 KM kao što se to navodi u saopštenju resornog ministarstva i EPBiH“ prokomentarisao je poskupljenje zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Admir Čavalić.
STRUJA SKUPLJA I ZA MALE PRIVREDNIKE
Osim za domaćinstva, struja je za 10 posto skuplja i za male privrednike poput kafića i frizerskih salona, dok je za 7,29 % skuplja za vrtiće, studentske domove, vjerske objekte, kuhinje, humanitarnie organizacije i druge kupce u kategoriji ostala potrošnja.
Pored toga, novi federalni Zakon o električnoj energiji donosi značajne promjene za privredne subjekte, posebno mala i srednja preduzeća, te obrte poput pekara, trgovina i proizvodnih pogona za koje će, kako sada stvari stoje, struja poskupjeti i za više od 50%.
To bi, strahuje se moglo dovesti do lančanog poskupljenja roba i usluga.
„Ove godine jedna bitna novina jeste da od 1. septembra mali potrošači, mali kupci, mala privreda gubi status kupca od javnog značaja, i prelazi na tržišno snabdijevanje, što će vjerovatno uvjetovati lančano poskupljenje usluga.“ dodao je Čavalić.
To bi dalje moglo, kako smatraju stručnjaci iz energetike značiti da svi privredni subjekti prelaze na tržišno poslovanje.
„ Tek ćemo u narednom periodu vidjeti u naredna dva mjeseca kakve će oni cijene dobiti. Da li će i njima ići povećanja, hoće sigurno, da li će se to preliti u konačnu cijenu proizvoda koje mi kupujemo bez obzira o kojem privredniku govorimo, hoće“ nadovezao se Almir Bečarević stručnjak energetike.
I dok penzije ostaju male, a minimalna plata od hiljadu maraka samo san, ne ostaje nam ništa drugo, nego da gasimo svjetlo iza sebe, i barem na taj način uštedimo do narednog računa.