Potvrda o životu penzionera
Penzioneri koji primaju penziju putem Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), a žive u inostranstvu, dužni su do kraja kalendarske godine poslati potvrdu o životu zavodu kako bi nastavili nesmetano primati penziju u narednoj godini.
Ova mjera je uvedena kako bi se osigurao da korisnici i dalje ispunjavaju uvjete za primanje penzija, s obzirom na to da neki penzioneri mogu preminuti, a da to nadležni organi ne saznaju odmah.
Potvrda o životu je iz tog razloga ključna za nastavak isplate.
Ko je oslobođen ove obaveze?
Korisnici koji imaju prebivalište u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i Crnoj Gori oslobođeni su ove obaveze.
Takođe, korisnici s prebivalištem u manjem entitetu, Republici Srpskoj, već su ranije bili oslobođeni obaveze dostavljanja potvrde o životu.
Ove mjere odnose se na sve korisnike koji primaju penziju u inozemstvu, a cilj je omogućiti lakšu i bržu isplatu penzija bez dodatnih administrativnih prepreka.
Ko kontroliše status kod podizanja novca?
S obzirom na to da se sve više penzionera u Bosni i Hercegovini odlučuje za isplatu penzije putem banaka, postavlja se pitanje kako se kontrolira njihov status kada podižu novac na bankomatima, ali ne preuzimaju čekove u samim bankama.
Preuzimanje čekova je, naime, specifičan način za provjeru da li je korisnik penzije živ, budući da je to jedno od sredstava pomoću kojih se potvrđuje da korisnik još uvijek ostvaruje pravo na isplatu penzije.
Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje pojasnio je da penzioneri koji žive u Federaciji BiH nemaju obavezu slanja potvrde o životu, ali su obavezni preuzimati čekove u banci.
” Preuzimanje čekova smatra se potvrdom da je korisnik penzije živ, a ako čekovi ne budu preuzeti, banka automatski obavještava Zavod PIO. U tom slučaju, isplata penzije se obustavlja sve dok se korisnik ne javi Zavodu i ne potvrdi svoj status”, navode iz Federalnog zavoda PIO/MIO.
Ova procedura je uvedena kako bi se spriječile eventualne zloupotrebe i kako bi se osigurao tačan tok isplata penzija.
Izbjegnite administrativne greške
Federalni zavod PIO/MIO pojasnio je da je obaveza preuzimanja čekova važna kako bi se izbjegle administrativne greške ili prevarne radnje, te istakao da se sistem u potpunosti oslanja na suradnju s bankama kako bi se pratila isplata penzija.
Ukoliko penzioner ne preuzme čekove u određenom roku, banka obavještava Zavod i isplata penzije se privremeno obustavlja dok se korisnik ne javi i ne potvrdi da je još uvijek živ.
Za penzionere koji podižu sredstva putem bankomata, ali ne preuzimaju čekove, ovo predstavlja dodatnu sigurnost za institucije, ali i za korisnike koji bi mogli biti izloženi riziku od neovlaštene isplate penzija.
S obzirom na sve veći broj korisnika koji koriste elektronske usluge, ovo je važan korak u modernizaciji i sigurnosti sistema penzijskog osiguranja u Federaciji BiH.
Čitajte i ovo:
Ove mjere imaju za cilj očuvanje tačnosti podataka o korisnicima penzija i sprečavanje mogućih zloupotreba, a sve kako bi se osigurala stabilnost i transparentnost u isplatama.
Napomena: Penzioneri sa područja Bosne i Hercegovine, a koji penziju primaju putem bankovnih računa, sada čekove mogu podići u roku od 180 dana (šest mjeseci) počevši od 1. juna 2024. godine.
To znači da je taj rok produžen za tri mjeseca budući da su ranije penzioneri bili obavezni u roku od 90 dana da podignu ček.
” U sljedećem periodu intenzivno će se nastaviti s daljnjim mjerama i aktivnostima koje će omogućiti svim osiguranicima i penzionerima što lakše i transparentnije korištenje usluga Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje”, navode iz Federalnog zavoda PIO/MIO.
Osvrnuli su se i na primjer što ako je penzioner na bolničkom liječenju i ne može podići čekove.
” Ukoliko osoba ne može ići do banke, ili je u bolnici na dužem liječenju, nema nikoga da bi mu dao punomoć, možda je rješenje da mpenziju prebaci na poštu, pa će im donijeti i ček i penziju, tako da s te strane su u mogućnosti uredno primiti svoju penziju”, kažu iz Zavoda.
Možda će vas zanimati i ovo:
Dan rudara obilježen u Tuzli: Ulaganja u opremu donose bolje uslove rada
Pušenje u zatvorenom prostoru zvanično zabranjeno, jedni slave – drugi negoduju