Obilježena godišnjica nesreće u jami Dobrnja-jug

Na današnji dan 1990. godine, dogodila se najveća rudarska nesreća u Bosni i Hercegovini. U jami Dobrnja jug nakon eksplozije oblaka ugljene prašine, poginulo je 180 rudara. Danas, 34 godine kasnije, rudari, polaganjem cvijeća za svoje komorate, još jednom upozoravaju na loše sigurnosne uslove u rudnicima mrkog uglja.

Damir je imao samo šest godina kada je posljednji put vidio oca Sadila, jednog od 180 rudara koji su nastradali u jami Dobrnja jug – Rudnika uglja Kreka u Mramoru. Nerado se kaže sjeća tog dana koji mu je promijenio život.

„Ovo što se desilo te kobne ‘90te godine, i danas dan samom meni je neka poznanica. Tako da kada dođe ovaj dan, vjerujte, iako sam bio dijete, sva te neka sjećanja se vrate u moje misli. A vjerujte da u dubini duše, jedva se nosim sa tim“ rekao je Damir Brašnjić, sin nastradalog rudara.

Foto 3
Rudar

Kako je biti na korak do smrti, nekoliko stotina metara pod zemljom, najbolje zna Smajl Imamović, jedini preživjeli rudar iz ove nesreće. Tog dana smrtno su stradale sve njegove kolege.

„Kad god mjesec nastupi, ja sam normalno u depresiji. A drugo, 34 godine od kako je ovo nastalo, ja 34 godine i ne spavam“ rekao je jedini preživjeli rudar Smajl Imamović.

Prosječna starost nastradalih bila je oko 27 godina i činili su najmlađu četu rudara u rudniku. Ni danas, tri decenije poslije nesreće, rudari nisu zadovoljni sigurnosnim uslovima u jamama, posebno nakon tragedije koja je pogodila rudnik Mramor sredinom godine.

„Pored nas koji smo bili tu i radili na svemu tome, vrlo je to stresno utjecalo i na nas, i na okolinu i naše porodice i društvo. Ne znam šta da vam kažem, nije lahko, ali eto idemo borimo se, moramo dalje, tuga ostaje, bol ostaje, ali takav je poziv da nema nazad, moramo naprijed borit se“ rekao je rudar Adnan Delić.

Foto 1
Rudar

Sigurnost rudnika i jama problem je koji dijele rudari svih pogona u FBiH. Iz sindikata poručuju da ni nadležni ali ni sami rudari ne smiju zatvarati oči na ovaj problem.

„Ne možemo mi gledat, imati birokratski pogled na problematiku sa kojom se suočavaju rudnici i radnici u rudnicima uglja u FBiH, nego se mora ponašati, raditi i djelovati u skladu sa onim što kažu operativci.“ dodao je Sinan Husić predsjednik Saveza sindikata radnika rudnika FBiH.

Prema istrazi Tužilaštva TK iz 2006. godine, osnovni uzrok tragedije u Mramorz bila je eksplozija oblaka ugljene prašine, do koje je došlo nepravilnim miniranjem čelične podgrade. U čast sjećanja na nastradale rudare, položeno je cvijeće kod nekadašnjeg ulaza u jamu, koja je od tada zatvorena.

Vezane vijesti

TUZLA