Ništa od smanjenja opterećenja na plate, Vojin Mijatović obećao pa slagao građane

Na četvrtoj sjednici Vlade Federacije BiH usvojene su smjernice za ekonomske i fiskalne politike za period 2024–2026. godine, koje uključuju značajne reforme s ciljem zadržavanja radne snage u Bosni i Hercegovini.

Zamjenik premijera i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović najavio je da će se tokom ove godine smanjiti opterećenje na plaće.

Prema njegovim riječima, ovo će poslodavcima omogućiti da povećaju plate i time direktno doprinesu smanjenju odlaska radnika iz zemlje.

– Poslodavci već dugo traže olakšanje kada je riječ o plaćama. Smanjenjem opterećenja, oslobodićemo im dio sredstava, što će omogućiti povećanje plata i zadržavanje radnika u Federaciji BiH, kazao je tada Mijatović.

Dodao je da Vlada intenzivno radi s Unijom poslodavaca i sindikatima kako bi osigurala stabilnost proračuna i vanproračunskih fondova nakon ove promjene.

Osim smanjenja poreznog opterećenja, strateški okvir Vlade uključuje kreiranje boljeg poslovnog ambijenta i poticanje investicija. Radna grupa trenutno završava program rada za mandatni period, koji će sadržavati konkretne korake za ekonomski razvoj i zadržavanje kvalifikovane radne snage.

Ovaj plan dolazi u trenutku kada se sve više građana odlučuje za odlazak u inostranstvo zbog boljih ekonomskih prilika, što je Vlada FBiH prepoznala kao jedan od najvećih izazova, naveo je Mijatović u junu.

Ništa od obećanja

Međutim, pred sam kraj godine Vlada Federacije BiH donijela je Odluku da minimalna plata od 1. januara 2025. godine iznosi 1.000 KM.

No, ono što je izazvalo burne reakcije Udruženja poslodavaca, sindikalista i drugih jeste što ova odluka nije pratila ranija obećanja.

Vlada FBiH je donijela odluku o minimalnoj plati od 1.000 KM ali bez donošenja seta fiskalnih zakona kojima bi se poslodavci rasteretili poreskih opterećenja.

Odmah nakon ove odluke, Federalna vlada saopštila je da će sufinansirati razliku u doprinosima za mikro, mala i srednja preduzeća.

Prema tome Vlada FBiH bi za sva ta preduzeća na određeni način trebala sufinansirati razliku u doprinosima za minimalnu platu od 1.000 KM.

No, postavlja se pitanje da li Vlada FBiH ima novca za to i na koji način će to realizirati?

 

Vezane vijesti

TUZLA