Zamislite da u roku od pola sata brutalno ubijete tri osobe, a tri ranite. Upravo to je učinio Nermin Sulejmanović koji je 11. augusta prvo ubio svoju suprugu prenosivši to na društvenim mrežama, a potom je za svega 14 minuta pronašao i ubio još dvije osobe, a ranio tri.
Skoro tri mjeseca nakon ovog događaja, javnosti su predstavljeni neki od detalja iz istrage, među njima i mapa kretanja Nermina Sulejmanovića. Međutim, ono što mjesecima najviše interesuje sve je da li su neki policijski službenici bili umiješani u ubistvo?
“Dakle generalno gledano mi smo do sada došli u okviru ovih dokaza do ovog zaključka da nema protupravnog djelovanja ovlaštenih službenih osoba niti ovlaštenih osoba iz PU Gradačac niti protivpravnog djelovanja suca koji je radio na ovom predmetu”, rekao je Tomislav Ljubić, glavni tužilac Tužilaštva Tuzlanskog kantona.
To znači, kažu iz Tužilaštva da Sulejmanović nije mogao imati nikakve veze u policiji niti osobe koje bi mu otkrile lokaciju. On je, tvrde, znao gdje se Nizama nalazi jer se navodno raspitivao ranije među njenom familijom da li bi ona mogla biti kod tetke, nakon što je sa djetetom pobjegla iz zajedničke kuće jer ju je pretukao.
“Ona se nije sakrivala na nepoznatoj adresi, ona se skrivala na adresi koja je njemu bila vrlo dobro poznata od ranije. Ovaj zločin je takve magnitude da je izazvao ogorčenost do te mjere da je posljedično nastala neka potreba da se pronađe još neki krivac, da još neko bude odgovaran za taj užas nakon čega je kreirana predodžba da je policija involvirana i da su doušnici javljali informacije”, kazao je Dalibor Bingas, postupajući tužilac.
Međutim, iako je zaključeno da policija nije involvirana u ovaj zločin, protiv određenih policijskih službenika se vode disciplinski postupci. Među njima je i idalje suspendovana policajka Dženana Selimović, kojoj je javnost stavila metu na čelo zbog navodnog odavanja Nizamine lokacije.
“Pokrenuta je unutarnja istraga protiv određenih policijskih službenika zbog sumnje u neprofesionalno ponašanje, druženje sa kriminalnim licima i nepoštivanje kodeksa policijskih službenika”, kazao je Dževad Korman, direktor Uprave policije MUP-a TK.
S obzirom da ni žrtva ni počinioc nisu među živima, istraga je dodatno otežana. Iako je Nizama nasilje prijavila 3. augusta, i tražila određivanje mjera zabrane prilaska, a policija je dokumentovala, Sud je to odbio. Problem je, smatraju iz Tužilaštva i policije, što žrtva nije htjela svjedočiti.
“Obaviješten je i Centar za socijalni rad, nuđeno joj je da bude sa djetetom bude smještena u Sigurnu kuću, a ona je to odbila, a ona je najbolje znala o kakvoj se osobi radi i čemu sve to može da dovede” kazao je Ljubić
To su znali i mnogi drugi, s obzirom da je Sulejmanović do sada više puta osuđivan, a bilo je i mnogo prijava protiv njega koje nisu završile na Sudu.
“Prema kaznenoj evidenciji Sulejmanović je sedam puta osuđivan, a 16 puta prolazi kroz kaznenu evidenciju, odnosno prijavljivan je ali svaka ta prijava ne mora završiti na Sudu pogotovo ne pravosnažnom odlukom”, kazao je Dalibor Bingas, postupajući tužilac.
I pored svih dokaza koji su do sad prikupljeni, istraga i dalje traje. Predmet istrage je i mobitel ubice koji do danas nije otključan, te je poslan stručnjacima u inostranstvo, nakon čega bi se smatraju iz Tužilaštva i policije, neke stvari mogle dodatno rasvijetliti.