Nekih lijekova neće biti u apotekama do kraja godine

Problemi u snabdijevanju i prekidi u prometu

Na tržištu Bosne i Hercegovine krajem prošle i početkom ove godine prijavljena je nestašica više lijekova, dok su neki trajno povučeni s tržišta.

Među glavnim razlozima su kašnjenja u proizvodnji, problemi u lancima snabdijevanja, odluka proizvođača da ne obnavljaju dozvole, reorganizacija proizvodnje te globalne poteškoće u distribuciji.

Privremeni i trajni prekidi u dostupnosti lijekova

U decembru 2024. godine i tokom 2025. prijavljen je prekid u prometu 33 lijeka.

Među njima su Klavocin bid, Ventolin, Levemir i Carboplatin.

Također, zabilježena je nestašica određenih lijekova za liječenje dijabetesa, visokog krvnog pritiska i onkoloških pacijenata.

Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH navode da za veći broj lijekova postoje generičke alternative, što znači da se pacijentima mogu ponuditi lijekovi s istom aktivnom supstancom i farmaceutskim oblikom, ali od drugog proizvođača.

Uzroci nestašica i odgovornost proizvođača

Proizvođači su obavezni da u slučaju prekida snabdijevanja obavijeste Agenciju, navodeći razloge i predviđeni datum ponovne dostupnosti lijeka. Trajni prekidi, koji uključuju ukidanje dozvola ili neobnavljanje registracije, uglavnom se dešavaju iz komercijalnih razloga.

Čitajte i ovo: Datumi isplata socijalnih naknada: Kada očekivati novac na računu?

Privremeni prekidi povezani su s problemima u proizvodnom procesu, izmjenama u proizvodnji, problemima u nabavci sirovina i pakovnog materijala te narušenim globalnim lancima snabdijevanja.

Mjere za ublažavanje nestašica

Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH istaknuli su da su u stalnoj komunikaciji s proizvođačima i veleprometnicima te da rade na ubrzanju obrade zahtjeva za odobrenje i obnovu dozvola.

Također, omogućavaju promet lijekova proizvedenih za druga tržišta kako bi pacijenti što prije dobili potrebne terapije.

Međutim, i dalje postoji problem jer se o nestašicama često saznaje od pacijenata i zdravstvenih ustanova, što otežava pravovremeno reagovanje.

Rast potrošnje lijekova i antibiotika

Osim problema s dostupnošću pojedinih lijekova, u BiH se nastavlja trend rasta potrošnje antibiotika i ukupnog prometa lijekova.

Potrošnja antibiotika u 2023. godini iznosila je 24,7 dnevnih definisanih doza na 1000 stanovnika po danu, što predstavlja povećanje u odnosu na prethodnu godinu.

Ukupan promet lijekova u 2023. godini dostigao je 961.070.902,21 KM, dok je u 2022. iznosio 890.880.527,10 KM. Građani su na bezreceptne lijekove tokom 2023. godine potrošili 130.610.636,90 KM.


Možda će vas zanimati i ovo: Kolika će biti minimalna penzija u FBiH ukoliko dođe do povećanja?

Nezaposleni u FBiH dobijaju veće naknade, koliko će one sada iznositi?

Vezane vijesti

TUZLA