Na temelju programa rada radne grupe za deinstitucionalizaciju, koja je započela s radom krajem novembra prošle godine, u četvrtak je održan sastanak na kojem su predstavnici podgrupa za djecu, osobe s invaliditetom i starije osobe radili na analizi aktivnosti koje uzimaju u obzir mjere rane intervencije, prevenciju institucionalizacije i hraniteljstvo kao prevenciju institucionalizaciji.
Predstavnici ove tri podgrupe usklađuju predložene aktivnosti radne grupe kako bi se osigurao kvalitetan rad svih uključenih i integritet ovog akcionog plana, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
Akcioni plan deinstitucionalizacije temelji se na Strategiji razvoja sistema socijalne i dječije zaštite u FBiH koja naglašava prevenciju institucionalizacije marginaliziranih skupina, povećanje inkluzije i participacije u zajednici, te unapređenje kvaliteta života osoba koje su već institucionalizirane u ustanovama socijalnog zbrinjavanja.
Uporedo s izradom ovog akcionog plana, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u saradnji sa UNICEF-om radi na pripremi Plana transformacije Ustanove Pazarić nastojeći sinhronizivanim aktivnostima u što većoj mjeri doprinijeti prepoznavanju strateških ciljeva sektorske strategije u praksi i svakodnevnom životu.
U okviru pronalaženja najboljih modela prevencije institucionalizacije djece i osoba sa invaliditetom, te starih, naglašava se važnost jačanja kapaciteta lokalnih zajednica za prihvaćanje i podršku inkluziji, što je prepoznato i u budžetu Ministarstva za 2024. godinu, gdje je za ovu svrhu predviđeno milion KM.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, zajedno s partnerima, nastoji donijeti najbolje moguće strateške dokumente i planove, a Akcioni plan deinstitucionalizacije Ministarstvo radi u saradnji sa USAID/INSPIRE programom zaštite ljudskih prava u BiH.
Kako bi osiguralo uspješno ostvarenje postavljenih ciljeva, tehničku podršku radu grupe pruža Skripta Lab Sarajevo, navodi se u saopćenju.