Komisija za jednakopravnost spolova: Nasilje nad ženama traži odgovor cijelog društva

Nasilje nad ženama i nasilje u porodici nisu privatni problem, to su društveni izazovi koji zahtijevaju jasan, zajednički i odlučan odgovor. Istaknuto je to na sjednici Komisije za jednakopravnost spolova Skupštine TK.

Zbog toga kažu, jačanje međuinstitucionalne saradnje postaje ključno u borbi protiv svih oblika nasilja, u cilju prevencije, pravovremenog reagovanja i pružanja adekvatne podrške žrtvama.

“ Kao što je poznato, početkom marta ove godine usvojen je i novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama FBiH i smatram da je on izuzetno dobar mehanizam za smanjenje, odnosno prevenciju nasilja u porodici i nasilju nad ženama”, rekla je u izjavi za RTV Slon Suvada Džuzdanović, predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova Skupštine TK

Iskustva sa terena pokazuju da nijedna institucija ne može sama nositi teret borbe protiv nasilja. Policija, centri za socijalni rad, pravosudne institucije, zdravstvene i obrazovne institucije, ali i nevladine organizacije, svi oni imaju ključnu ulogu u stvaranju mreže zaštite i sigurnosti za žene i djecu koji trpe nasilje.

Posebno sada kada i Zakon nasilje gleda kao krivično djelo.

“ Novina u ovom Zakonu posljednjem ili aktuelnom je ta da se predviđa da Gender centar FBiH napravi okvirni protokol o postupanju koji će se nakon izrade spustiti na niže nivoe vlasti kako bi lokalni timovi mogli biti formirani po principu tog okvirnog protokola. Obaveza svih subjekata zaštite žrtava nasilje u porodici i nasilja nad ženama su obavezni da potpišu lokalne protokole a oni će tačno propisivati radnje aktivnosti i nadležnosti svih subjekata zaštite“, dodaje Amira Hodžić, direktorica JU Centar za socijalni rad Lukavac. 

Jedna od najvećih prepreka u ranom prepoznavanju i suzbijanju nasilja, kažu predstavnice Komisije, jeste nedostatak komunikacije i koordinacije između institucija. Često se informacije ne razmjenjuju na vrijeme, reakcije kasne, a žrtve se prebacuju s jedne adrese na drugu bez stvarne pomoći.

“ Šira lokalna zajednica, svi koji su upućeni na te žene, svi ljudi koji to vide a šute. Ne šute samo žene, nego i njihov komšiluk i njihova familija i svi oni koji bi trebali progovoriti. Svi šutimo do onog momenta dok se ne završi tragično“, istakla je Dilista Bašić, predsjednica Komisije za jednakopravnost spolova gradskog vijeća Tuzla

Uprkos zakonima koji prepoznaju nasilje kao krivično djelo, mnoge žrtve i dalje šute. Iz straha, srama, ekonomske zavisnosti ili nepovjerenja u sistem. Upravo zato, smatraju u Komisiji, jačanjem međuinstitucionalne saradnje gradi se i povjerenje, koje je temelj svake uspješne borbe protiv nasilja.

„ Prvo nisu dovoljno upućene ni u taj Zakon novi ni u svoja prava, nisu upućene kome, kako i na koji način se trebaju obratiti a onda ne možemo izostaviti ni taj naš patrijarhat koji je još uvijek tu prisutan“, navodi Bašić. 

Da se koordiniranim pristupom može prekinuti lanac nasilja i izgraditi društvo u kojem će svaka žena biti sigurna, zaključak je današnje sjednice. Posebno je naglašeno da prevencija i zaštita ne smiju ostati samo na papiru nego moraju postati zajednička praksa.

Vezane vijesti

TUZLA