Napravljen je značajan pomak u suzbijanju trgovine ljudima u BiH, ipak, BiH i dalje se suočava s izazovima trgovine ljudima, ostajući zemlja porijekla, tranzita i odredišta za ovu kriminalnu aktivnost.
U sklopu borbe protiv ovog problema, 14 stručnih trenera iz redova policije i inspekcije rada danas je certificirano u skladu s međunarodnim standardima. Ovi treneri će dalje obučavati osoblje koje dolazi u direktan kontakt sa žrtvama, jačajući institucionalni odgovor na iskorištavanje radnika i druge oblike trgovine ljudima.
Certifikacija je dio dvogodišnjeg projekta Vijeća Evrope, koji uključuje izradu obuka i materijala prema preporukama Grupe eksperata za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA). Projekt je obuhvatio više od 650 učesnika iz različitih sektora, organizirajući stručne skupove, obuke i regionalne konferencije za unapređenje prekogranične suradnje.
Kako izvaditi novi pasoš za dijete i do kada on važi?
Službeni podaci pokazuju da su među žrtvama trgovine ljudima u BiH najzastupljeniji državljani BiH, a najčešći oblici iskorištavanja uključuju prisilno prosjačenje, seksualno iskorištavanje, prisilne brakove i radnu eksploataciju. Projekat je također uključio iskustva preživjelih žrtava, čija svjedočenja, poput onih udruženja „Novi početak“, osiguravaju važnu ljudsku dimenziju u rješavanju ovog problema.
„Partnerstvo između državnih institucija, civilnog društva i međunarodnih organizacija je ključno za učinkovit odgovor,“ poručila je Stanislava Tanić, šefica Ureda za borbu protiv trgovine ljudima pri Ministarstvu sigurnosti BiH. Iz Vijeća Evrope su naglasili da je koordinacija na svim nivoima vlasti ključna za osiguravanje pravde i podrške žrtvama.
Projekt Vijeća Evrope nastavlja pružati podršku BiH kako bi se ojačala borba protiv trgovine ljudima i omogućio bolji odgovor na izazove ovog kompleksnog problema.