Najbrojnija manjina, najmanje zastupljena: Romi traže mjesto u institucijama

U Bosni i Hercegovini, politička participacija Roma gotovo da ne postoji. Iako su najveća nacionalna manjina, u institucijama vlasti njihovi predstavnici su izuzetak, a ne pravilo. Cilj je to promijeniti, navode iz romskih udruženja, jer kako kažu, postoji veliki broj Roma koji su školovani i spremni da pomognu narodu BiH.

“Imamo sedam vijećnika na lokalnim nivoima, nažalost nemamo nijednog predstavnika u kantonalnoj vlasti, kao ni na nivou FBiH ni u RS. Mi moramo stvoriti mogućnosti da Romi budu na svim nivoima vlasti gdje se kreiraju politike ne samo za Rome nego za sve građane, ne smijemo i ne želimo da budemo izvan sistema”, rekao je Nedžad Jusić, romski aktivista u Udruženju „Euro Rom“.

Kako navode predstavnici Roma, bez političke moći, romska zajednica u BiH ostaje na margini i sa ograničenim pristupom obrazovanju, zapošljavanju, i zdravstvenoj zaštiti. Upravo zbog toga, udruženja iz Tuzle pokrenula su inicijativu da ojačaju političko učešće Roma. Na konferenciji, prvoj takve vrste u BiH, govornici iz regiona podijelili su primjere uspješne borbe za prava Roma kroz institucije sistema.

“Inače kada je riječ o problemima Roma oni su jako kompleksni i za njihovo rješavanje je potrebno strateško rješenje. Kod nas u Srbiji je urađena Strategija za socijalno uključivanje Roma. To je dokument kojeg je usvojila Vlada Srbije, a i to ne bi bilo da nije bilo političke participacije Roma”, kazao je Dalibor Nakić, predsjednik Nacionalnog savjeta Roma Srbije.

Iskustva iz Srbije, Sjeverne Makedonije i drugih zemalja pokazuju kada Romi aktivno učestvuju u političkom životu, raste i njihova vidljivost, ali i konkretna podrška zajednici.

“Mislim da Makedonska Vlada i naša država daje pozitivne primjere kako se trebaju Romi uklopiti u sistem. Romi moraju biti dio sistema i njihova integraicija počinje iznutra jer kad su u sistemu aktivni su i kreiraju svoje politike”, rekao je Nezhdet Mustafa, zamjenik ministra za odnose među zajednicama u Vladi Sjeverne Makedonije.

”Moraju i oni sami da se pobrinu za sebe. U dijaspori pričamo svašta, a kad Romo dođu onda ih nema, moramo se boriti za svoja prava u politici, ne smijemo ostaviti Rome na socijali”, kazao je Zoran Dimov, predsjednik Međunarodne romske unije.

Kada je u pitanju Tuzla, gradonačelnik navodi da je lokalna vlast itekako otvorena za saradnju sa romskom populacijom.

“Po našem Statutu Gradskog vijeća mi imamo zagarantovano mjesto za nacionalne manjine i tu je predstavnik Roma, također što se tiče udruženja, mladi Romi i Romkinje su posebno aktivni i učestvuju u inkluziji”, istakao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

Na konferenciji je poručeno put do potpune ravnopravnosti tek počinje, te da uključivanje Roma u procese odlučivanja ne treba biti privilegija, nego pravo koje moraju i trebaju koristiti.

Vezane vijesti

TUZLA