Načelnik Općine Banovići povećao plate uposlenicima Javnih ustanova i do 75%

Općina Banovići je donijela značajnu odluku koja će imati dugoročni uticaj na poboljšanje životnog standarda uposlenika Javnih ustanova.

Naime, načelnik Općine Banovići odlučio je povećati plate uposlenicima svih javnih ustanova (Dječije obdanište, Centar za kulturu i informisanje, Centar za zaštitu, promociju i razvoj turizma, Sportsko kulturni centar i Centar za socijalni rad, Javna biblioteka) koje djeluju unutar općine. Povećanja su se kretala u rasponu od 30% do 75%, ovisno o vrsti stručne spreme zaposlenih.

Konkretno, zaposlenici sa nižom stručnom spremom, kao što su NK (nizak kvalifikacioni nivo), ostvarit će povećanje plata od 45% do 75%. Zaposlenici sa srednjom stručnom spremom (SSS) mogu očekivati povećanje između 30% i 45%, dok će oni sa višom stručnom spremom (VSŠ) imati povećanje od 36%. Najveća povećanja pripala su onima sa visokom stručnom spremom (VSS), čije će plate biti povećane između 32% i 37%.

Ova mjera dolazi kao rezultat predanog rada i napora trenutnog načelnika, koji je odlučio da plati uposlenika javnih ustanova Općine Banovići budu u skladu s realnim potrebama i mogućnostima.

Istovremeno, ovo je odgovor na godine u kojima su plate u javnim ustanovama bile zanemarene, a fokus prethodnih vlasti bio je uglavnom na prekomjernom zapošljavanju, bez potrebnog usmjerenja prema unapređenju osnovnih radnih uvjeta, kao što su plaće.

U cilju što bolje informisanosti uposlenika, danas je održan sastanak sa svim zaposlenicima javnih ustanova, na kojem su im detaljno objašnjeni uvjeti i raspon povećanja plata, kao i svi koraci koje je poduzeo načelnik kako bi poboljšao status uposlenika.

Ovaj sastanak bio je izuzetno važan, jer je omogućio otvorenu komunikaciju i pravovremeno informisanje, s obzirom na to da su neki direktori javnih ustanova do sada izbjegavali informirati svoje zaposlene o važnim odlukama i dogovorima, te u nekim slučajevima pružali neistinite informacije.

Također, bitno je istaknuti da je ovo prvi put u posljednjih 20 godina da je održan ovakav sastanak, gdje su uposlenici imali priliku direktno komunicirati s načelnikom i raspraviti sve relevantne probleme u vezi s radom i funkcioniranjem javnih ustanova.

Ova otvorenost i volja za dijalogom samo potvrđuju predanost općinske vlasti prema daljem unapređenju radnih uvjeta i osiguravanju transparentnosti u radu javnih institucija.

Dogovoreno je da se pregovori o dodatnim povećanjima plata nastave 1. juna ove godine, kada će biti razmatrana složenost poslova i druge relevantne okolnosti, s ciljem daljeg poboljšanja statusa uposlenika i uslova rada u javnim ustanovama.

Na kraju, ovo povećanje plata nije samo simboličan gest, već konkretan korak ka izjednačavanju plata uposlenika javnih ustanova s onima u organima uprave, čime se pravi prvi ozbiljan pomak u pravcu ravnoteže i pravednosti u plaćama unutar javnog sektora općine.

Vezane vijesti

TUZLA