Dom zdravlja Tuzla dobio je novu opremu u ginekološkoj službi, zahvaljujući projektu ”Unaprjeđenje dostupnosti zdravstvene zaštite za Romkinje na području TK”.
Više od 10 godina Udruženje ”Euro-Rom” radi na podizanju svijesti i zdravstvenoj zaštiti Roma i Romkinja. U okviru Akcionog plana BiH za društvenu inkluziju ove populacije, radili su na rješavanju pitanja primarne zdravstvene zaštite, te većina Roma i Romkinja danas ima taj oblik zaštite. Sada su u saradnji sa Domom zdravlja Tuzla proveli projekat ”Unaprjeđenje dostupnosti zdravstvene zaštite za Romkinje na području TK”, u okviru kojeg je nabavljen ultrazvučni aparat za ginekologiju.
”Taj ultrazvučni aparat će koristiti žene Romkinje i sve druge žene koje svoje pravo ostvaruju u Domu zdravlja Tuzla. Jako puno aktivnosti smo radili na edukaciji i prevenciji, rekla bih s ponosom, ove godine smo spasili jako puno života”, ističe Larisa Čorbić, koordinatorica projekta.
U Domu zdravlja radosni su i ponosni što sada mogu pružati bolje ultrazvučne i preventivne preglede za žene. Tokom prošle godine obavljeno je oko 69 hiljada pregleda i usluga, od toga 13 hiljada ultrazvučnih pregleda.
”U zadnjih godinu dana naša Služba je dobila na kvalitetu pruženih zdravstvenih usluga nabavkom savremenog ultrazvučnog aparata koji između ostalog ima i mogućnost prikaza 3D i 4D ultrazvučne slike”, navodi dr. Amra Habibović, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu žena i trudnica Doma zdravlja Tuzla.
Pored kvalitetnije dijagnostike, kako navode iz Doma zdravlja i ljekarima je olakšan rad. Zahvalni su inicijatorima projekta i finansijeru jer su prepoznali važnost ulaganja u opremanje službi ove ustanove.
”Ovo je prvi projekat, nadam se da nije i posljednji nego da je početak saradnje, da zaista popravimo standard posebno odnog dijela našeg građanstva, marginalizirane koje zaslužuju veću pažnju i bolju uslugu i standarde za preglede”, kaže dr. Samir Mačković, direktor Doma zdravlja Tuzla.
Vrijednost nabavke ove medicinske opreme je 187 hiljada KM, a projekat finansira Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.
”Nova se sredstva odobravaju, tako da imamo mogućnosti da širimo tu zajednicu i dobijat će one općine i gradovi gdje žive Romi. Želimo da ovakvih ambulanti imamo za vrijeme mog mandata, barem 20, da dignemo prevenciju, da dignemo svijest romske populacije”, naglasio je Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjelice BiH.
U okviru projekta ”Unaprjeđenje dostupnosti zdravstvene zaštite za Romkinje na području TK” za veliki broj žena iz ove populacije održane su edukacije o važnosti ginekološlih pregleda i prevenciji bolesti.