Međunarodni dan borbe protiv raka, obilježava se svake godine 4. februara, i globalna je inicijativa s ciljem podizanja svijesti o raku, promoviranju bitnosti ranog otkrivanja, prevencije i liječenja raka, te zagovaranja sveobuhvatnog pristupa zdravstvenim uslugama za oboljele od raka.
Ovaj dan pruža priliku pojedincima, organizacijama i vladama širom svijeta da se ujedine u borbi protiv raka.
Ove godine cilj Međunarodnog dana borbe protiv raka je da privuče pažnju viših nivoa vlasti za bitnošću određivanja prioriteta u borbi protiv raka, i razvijanja učinkovitih strategija za suočavanje sa nejednakošću i raspodjelom resursa za stvaranje budućnosti bez raka.
Važnost Međunarodnog dana borbe protiv raka
Globalno gledano, rak je drugi vodeći uzrok smrtnosti nakon kardiovaskularnih bolesti, uzrokujući više od 10 miliona smrtnih slučajeva u 2020. godini.
Međunarodni dan borbe protiv raka skreće pozornost na to koliko je važno spriječiti rak, rano ga otkriti i adekvatno liječiti. Nažalost, izuzetno malo važnosti se pridaje zdravim životnim stilovima koji imaju veliku ulogu u prevenciji raka.
Jedna od najjednostavnijih odluka koju osoba može donijeti, a koja značajno može da smanji rizik za obolijevanja od raka, je prestanak konzumacije duhana i duhanskih proizvoda.
Konzumacija duhana i duhanskih proizvoda i rizik za obolijevanje od raka
Konzumacija duhana je vodeći faktor rizika za nastanak raka i smrti od raka a koji se može spriječiti.
Konzumacija duhana se dovodi sa pojavom ne samo raka pluća, već i raka usta i grla, govornog aparata, jednjaka, želuca, bubrega, gušterače, jetre, mokraćnog mjehura, vrata maternice, debelog crijeva i rektuma, te jedne vrste leukemije.
Od 1990. godine postignut je značajan napredak u prevenciji nastanka raka čime je izbjegnuto više od 1 milion smrti od raka povezanih sa pušenjem, a zahvaljujući sveobuhvatnim programima kontrole duhana i duhanskih proizvoda, ranom otkrivanju raka i unapređenjima u liječenju raka.