Iako građani sve glasnije pozivaju na bojkot trgovina i traže snižavanje cijena, one nastavljaju rasti. Početak godine donio je povećanje cijena osnovnih životnih namirnica, a u februaru slijede nova poskupljenja.
Poskupljenje brašna i hljeba
Cijena brašna već je porasla u januaru, a mlinari ne isključuju mogućnost novih korekcija.
U februaru se očekuje i poskupljenje hljeba, a pekari iz Semberije, gdje je hljeb trenutno najjeftiniji u zemlji, najavljuju rast cijena od 10 do 15 posto.
Tačan iznos povećanja biće poznat nakon 20. februara.
- Još nismo poskupjeli hljeb, trebalo je da to učinimo 1. februara, ali smo prolongirali odluku za 20-ak dana. Moramo pokriti povećane troškove. Najveći problem je najavljeno povećanje poreza i doprinosa, dok su plate radnika najveći faktor u formiranju cijene pekarskih proizvoda – kaže Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara regije Bijeljina, a prenosi Večernji list.
Klasov polubijeli hljeb od 400 grama i crni narodni hljeb, imaju novu cijenu u trgovinama. Ovi hljebovi koštaju 2,1 KM.
Podsjetimo da je riječ o hljebovima koji su koštali 1,7 KM, ali je oko nove godine najavljeno da će poskupjeti, piše BiznisInfo.ba.
Tada se pisalo da će koštati 2 KM. No, pojedini trgovci nisu odmah prihvatili nove cijene pa su one ipak tokom januara morale ostati na starom nivou.
Sada su nove cijene stupile na snagu i ispostavlja se da su one 2,1 KM, odnosno da su porasle za čak 40 feninga.
Kafa sve skuplja
Osim hrane, građane je pogodilo i poskupljenje kafe. Cijene sirove kafe na svjetskim berzama su dostigle rekordne visine, što se odražava i na bh. tržište.
Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe Minea iz Bosanske Gradiške, ističe da je cijena njihove kafe od početka godine porasla za tri marke po kilogramu.
- U decembru je kilogram naše kafe koštao 22 KM, sada je 25 KM. Prema globalnim trendovima, očekuje se daljnji rast cijena – kaže Banjac.
Mitar Samardžija, direktor Bom impeksa, dodaje da će cijene rasti za oko 15% u narednom periodu.
- Naša kafa će do kraja mjeseca poskupjeti za 15%, dok će najjeftinija kafa koštati 12,50 KM za pola kilograma – navodi Samardžija.
Ugostitelji i frizeri dižu cijene
Rast cijena sirove kafe već je uticao na ugostiteljski sektor.
Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske Horeca, potvrđuje da su kafići već povećali cijene.
- U nekim ugostiteljskim objektima kafa je skuplja za 20 do 30 feninga, a očekuje se da će cijena šoljice iznositi između 2,30 i 4,50 KM – kaže Kurtinović.
Pored ugostitelja, cijene su povećali i frizerski i kozmetički saloni. Pojedini građani to komentarišu kako ne znaju gdje ova sva poskupljenja vodi.
Građani zabrinuti: “Ovo postaje neizdrživo”
Sve više građana ističe da je trenutna situacija neodrživa. Iako građani sve češće pribjegavaju bojkotu trgovina u pokušaju da izvrše pritisak na trgovce i proizvođače, zasad nema naznaka da će doći do smanjenja cijena.
Naprotiv, sve ukazuje na to da će troškovi života i dalje rasti, ostavljajući građane u sve težoj ekonomskoj situaciji.
Kada penzioneri mogu očekivati povećanje penzija i koliko?
Kako do novčane naknade za povredu na radu?
Analiza potvrdila: Evo ko gubi najviše novca bojkotom trgovina