Kriminalizacija kleveta opasnost za građane RS

Bez obzira na protivljenje medija, civilnog društva, građana, međunarodne zajednice 47 narodnih poslanika  RS odlučilo je oduzeti slobodu govora građanima ovog entiteta ali i cijele BIH.

Usvojili su izmjene Krivičnog zakonika RS kojim se kriminalizira kleveta. Odluku su osudili  mnogi, a novinarska zjednica Republike Srspke čiji rad je najviše ugrožen ovim zakonom neće odustati od borbe.

„Pokrenut ćemo inicijativu pred Ustavnim sudom RS  i sva ostala pravna sredstva i prava koja nam pripadaju kao građanima ove zemlje kako ovaj zakon ne bi ni jednom građaninu nanio štetu tako što će platiti novčanu kaznu  ili prolaziti kroz krivični progon. Nikada do sada od kada postoji RS nije bio veći udar na novinarske slobode, veće miješanje vlasti u medije u novinarske slobode koje su postojale svih ovih godina“, rekao je Siniša Vukelić, predjednik Kluba novinara RS.

Novinari smatraju da se ovim činom želi sakriti istina, te spriječiti istraživačko novinarstvo, ali i njihov rad, koji ne odgovara vlastima RS.

“Ja nisam čuo ni jedan argument zbog čega  je dobro vratiti klevetu u Krivični zakon RS , kleveta je postojala u Građanskom zakonu bilo je sasvim dovoljno da se pooštre kazne u građanskoj parnici  i da se to na takav način riješi. Bojim se da će posljedice biti velike, ali opet nadam se da neće doći do najgoreg kazne da će hapsiti novinare ili svakoga ko na neki način izrekne nešto što se neće svidjeti vlastima „, smatra Elvir Padalović, novinar.

Iako, niko osim poslanika ne vidi razloge za donošenje ovakvog zakona, pozicija  u Republici Srpskoj ih argumentira na ovaj način.

Bit ćemo i mi na udaru zakona ukoliko nas vi tužite da smo uradili nešto neljudski prozivali vaše članove porodice, oštetili vaše stvari ili motivisali nekog da to uradi  bit će svi  jednako na udaru tog zakona on će štiti  građane koje drugi građani provociraju i lažno optužuju, a ukoliko taj zakon ne bude dobar prvi ću tražiti da se on mijenja“, dodaje Padalović.

A po usvojenom zakonu ko uvrijedi drugoga kaznit će se kaznom od 5 do 20 hiljada KM, ukoliko je to učinjeno putem medija ili na javnom skupu kazna je od 10 do 50 hiljada KM. A kada je riječ o kleveti , odnosno narušavanju ugleda ili časti, kazne se kreću od 8 do 30 hiljada KM.

Ovako visoke kazne kako tvrde iz Ministarstva pravde RS  i jesu cilj donošenja izmjena zakona, kojim nisu predviđene zatvorske kazne.

Vezane vijesti

TUZLA