Košarac: Imamo definiranu poziciju BiH, dokument o kome ćemo govoriti u Briselu

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac je juče u Sarajevu izjavio novinarima da BiH ima definiran vanjskopolitički cilj, a to je članstvo u Evropskoj uniji.

Podsjetio je da je, s tim u vezi, u BiH definiran Mehanizam koordinacije, što podrazumijeva jasnu vidljivost svih nivoa vlasti u procesu evropskih integracija.

– Jedna od aktivnosti je bio i Kolegij za evropske integracije, s obzirom na činjenicu da se sredinom iduće sedmice organizuje sastanak u Briselu, gdje bismo trebali sa zvaničnicima EU da razgovaramo o stanju u BiH, s aspekta ispunjenja 14 ključnih prioriteta i nekih drugih političkih pitanja koja su trenutno u BiH – naveo je Košarac.

Dodao je da su svi nivoi vlasti bili u poziciji da prezentiraju svoja pitanja i sugestije, da su u najznačajnijoj mjeri prihvaćene određene mjere i incijative i da “u tom kontekstu imamo definiranu poziciju BiH kao akt, dokument o kome ćemo govoriti u Briselu“.

– Republika Srpska je dostavila svoje primjedbe, primjedbe su uvažene, one su kredibilne, one su tačne i s tog aspekta ćemo, kako smo na Kolegiju za evropske integracije prezentovali stavove institucija RS, tako ćemo i u Briselu iskoristiti priliku da iznesemo svoja politička stajališta o dešavanjima u BiH – kazao je Košarac.

Dodao je kako cijeni da bi najznačajnije i najvažnije bilo usvojiti 14 prioriteta, “apostrofirajući potrebu da donesemo zakon o Ustavnom sudu BiH, koji je dio jednog od prioriteta“.

– Jasno smo rekli da je to pitanje od kojeg nećemo odustati, cijenimo da je argumentacija na našoj strani, da imamo jednu anomaliju koja se očigledno pokušava promovirati da se nešto u BiH može odlučivati bez predstavnika jednog od konstitutivnih naroda, što je potpuno neprihvatljivo – kazao je Košarac.

Ustvrdio je da dosadašnja pozicija Ustavnog suda i odluke koje je donosio i sama struktura Ustavnog suda BiH su tako modelirane da donose odluke štetne po interese RS-a.

– Cijenimo da bi u ovom periodu bilo značajno i važno da se ukine OHR i da se stranci koji jesu u institucijama BiH dislociraju i da ne rade u institucijama BiH. Ne vidim nikakav problem da se uđe u proces donošenja zakona o Ustavnom sudu BiH koji bi podrazumijevao način izbora domaćih sudija, bez prisutnosti i participacije stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, i dalje apostrofirajući potrebu za zatvaranjem OHR-a – kazao je Košarac.

Vezane vijesti

TUZLA