Komisija za ljudska prava i slobode Gradskog vijeća Tuzla uputila je demant na saopštenje Općinskog suda u Tuzli u vezi parničnog predmeta Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla.
Saopštenje komisije odnosno demant, prenosimo u cijelosti:
“Demanti na saopštenje Općinskog suda u Tuzli od 30.12.2024, godine – Umjesto netačnog osporavanja osnovane kritike Komisije, Općinski sud u Tuzli treba preuzeti odgovornost zbog kršenja Zakona o zabrani diskriminacije BiH
Komisija za ljudska prava i slobode Gradskog vijeća Tuzla konkretnim argumentima odlučno odbacuje tvrdnje Općinskog suda u Tuzli iznesene u saopštenju od 30.12.2024. godine. Tvrdnje kojima se pokušava osporiti osnovanost stavova Komisije ne samo da su neosnovane, već predstavljaju pokušaj prikrivanja ozbiljnih nezakonitosti u postupanju sudija Samire Šljivić i Svetlane Stevanović. Komisija je u svom saopštenju od 26.12.2024. godine iznijela isključivo tačne i provjerljive informacije, što je dodatno potvrđeno Rješenjem Kantonalnog suda u Tuzli broj 03 0 U 025256 24 U od 31.12.2024. godine.
Sudije postupale formalistički, a ne zakonito
1. Zahtjev od 8.11.2024. godine
Sudija Samira Šljivić je još 8.11.2024. godine (broj: 32 0 P 473959 24 P i 32 0 P 473959 24 Mo) bila obavezna donijeti odluku za odgađanje izvršenja rješenja Ministarstva obrazovanja i nauke TK od 28.10.2024. godine. Umjesto zakonitog postupanja, sudija to uspješno izbjegavala dva mjeseca, i pored okolnosti da je Kantonalni sudu u Tuzli njeno rješenje o nenadležnosti suda ukinuo, čime su direktno povrijeđena prava stranaka.
2. Zahtjev od 15.11.2024. godine
Sudija Svetlana Stevanović je zaprimila identičan zahtjev, za odgađanje izvršenja rješenja Ministarstva, 15.11.2024. godine (broj: 32 0 P 474281 24 Mo), ali je proglašavanjem suda nenadležnim nastavila praksu manipulacije zakonom. I ova odluka je ukinuta od strane Kantonalnog suda u Tuzli, ali je sudija ponovo proglasila apsolutnu nenadležnost suda za odlučivanjem, što je nezakonito i protivno sudskoj praksi Općinskog suda u Tuzli (32 0 Ps 374955 20 Mo).
3. Postupanje Kantonalnog suda u Tuzli
Kantonalni sud u Tuzli je 31.12.2024. godine donio odluku kojom se usvaja zahtjev za odgađanje izvršenja rješenja Ministarstva obrazovanja i nauke TK, po istim osnovama kao što su bili i zahtjevi sudijama Šljivić i Stevanović. Ova odluka, donesena za samo tri dana, jasno pokazuje da su sudije Općinskog suda u Tuzli imale sve uvjete da odluče još početkom ili najkasnije polovinom novembra 2024. godine, ali to nisu uradile iz formalističkih i nezakonitih razloga, a što dokazuju i tri odluke Kantonalnog suda u Tuzli.
Osnovanost navoda Komisije
Komisija je u svom saopštenju navela da je sudija Samira Šljivić izbjegavala odlučiti o donošenju privremene mjere osiguranja gotovo dva mjeseca, što je u potpunosti tačno, a okolnost da se nezakonito postupalo, što je potrđeno i ukidanjem od strane Kantonalnog suda u Tuzli, ne znači ispravan i zakonit rad sudije.
Ključne činjenice koje to potvrđuju uključuju:
• Nezakonitost u postupanju sudija: Nezakonito proglašavanje nenadležnosti suda u predmetima hitne prirode predstavlja manipulaciju pravnim procesom i jasno kršenje zakona.
• Sudije su postupile suprotno sudskoj praksi Općinskog suda u Tuzli iz predmeta protiv Grada Živinice (32 0 Ps 374955 20 Mo), u kojem je isti sud odlučivao o identičnom tužbenom zahtjevu u kojem se traži naknada materijalne novčane štete uzrokovane upravnim aktom i zahtjev za mjeru osiguranja i privremenu mjeru osiguranja u odnosu na suspenziju upravnog akta. U tom predmetu sud je održao četiri ročišta, saslušao svjedoke i sudskog vještaka i aktivno postupao u skladu sa zakonima i sudskom praksom, a u konkretnom se od strane obje sudije proglasio nenadležnim.
• Tri Rješenja Kantonalnog suda potvrđuje osnovanost navoda Komisije: Posebno Rješenje od 31.12.2024. godine Kantonalnog suda u Tuzli dodatno potvrđuje osnovanost navoda Komisije, jer je identičnu odluku, koja je tražena od sudija Šljivić i Stevanović, tročlano vijeće Kantonalnog suda donijelo za samo tri dana.
Pravne posljedice: Dvije tužbe protiv suda zbog kršenja Zakona o zabrani diskriminacije BiH
„Propusti“ sudija Šljivić i Stevanović rezultirali su ozbiljnim posljedicama za Općinski sud u Tuzli i Tuzlanski kanton. Zbog njihovog nezakonitog postupanja podnesene su dvije tužbe protiv Tuzlanskog kantona, koji je odgovoran za rad Općinskog suda u Tuzli, zbog kršenja Zakona o zabrani diskriminacije Bosne i Hercegovine.
To predstavlja presedan u sudskoj praksi Bosne i Hercegovine i dodatno potvrđuje težinu povreda koje su se desile. Predsjednik Općinskog suda u Tuzli 30.12.2024. godine, donosi rješenje broj: 032-0-Su-3-24-000 066 kojim odbija zahtjev sutkinje Samire Šljivić za izuzeće u predmetu Evropskog univerziteta “Kallos” (brojevi predmeta: 32 0 P 476886 24 P i 32 0 P 476886 24 Mo). U obrazloženju se navodi kako je sutkinja izrazila zabrinutost da bi “sudila sama sebi” zbog navoda tužbe, privremenih mjera i mjera osiguranja. Predsjednik suda je ovaj zahtjev odbio: „Navodi sutkinje Samire Šljivić, da bi postupanjem u ovom predmetu, proizilazilo kao da ‘sudi sama sebi’ se ne mogu prihvatiti osnovanim“. Nakon odbijanja zahtjeva za izuzeće, sudija Samira Šljivić isti dan šalje zahtjev za delegaciju predmeta Kantonalnom sudu u Tuzli, umjesto da odlučuje o privremenoj mjeri osiguranja. I ovo dokazuje minipulacije sudije Samire Šljivić u odugovlačenju donošenja privremene mjere osiguranja i da nije bilo odluke Kantonalnog suda u Tuzli od 31.12.2024. godine Evropskom univerzitetu „Kallos“ Tuzla bi i danas bio onemogućen rad.
Tužilaštvo TK formiralo krivične predmete protiv sudije Samire Šljivić i ostalih
1. Sudija Samira Šljivić – predmet T03 0 KTAK 0122323 24, formiran na osnovu podneska Federalnog tužilaštva u vezi krivičnog djela Povreda zakona od strane sudije iz člana 357. Krivičnog zakona FBiH: Prijava obuhvata opstrukciju postupka i nezakonito odugovlačenje donošenja sudske odluke, čime je nanesena šteta Univerzitetu i direktno ugrožena prava studenata i zaposlenih.
2. Inspektor Edin Skenderović i druga odgovorna lica iz Službe za inspekcijske poslove Grada Tuzla – predmet T03 0 KTAK 0121814 24: Prijava obuhvata zloupotrebu službenog položaj zbog donošenje odluke o zabrani rada Univerziteta, kao i povezanost sa postupcima ministra obrazovanja TK Ahmeda Omerovića.
3. Ministar Ahmed Omerović i odgovorna lica u Ministarstvu obrazovanja TK – predmet KTAK 0121808 24, koji, prema navodima iz akta Tužilaštva TK, formiran na osnovu podneska Federalnog tužilaštva T03 KTAK 0009369 24, te Uprave policije MUP-a TK, i Državne agemcije za istrage i zaštitu (SIPA): Prijava obuhvata zloupotrebe službenog položaja prilikom donošenja nezakonite odluke o oduzimanju licence Univerzitetu, ignorisanjem važećeg rješenja Ministarstva i rokova u kojim se nije mogla donijeti odluka o zabrani rada Univerziteta (koji je u međuvremenu dobio pravosnažnu upotrebnu dozvolu za 2.500 m2 visokoobrazovnog prostora, uz 500 m2 manipulativnog prostora).
Naprijed navedeno takođe dokazuje ozbiljnost okolnosti nezakonitog zadržavanja na snazi Rješenja ministra Ahmeda Omerovića, pa i na način da se nezakonito sud proglašava nenadležnim kako bi se „dobilo na vremenu“.
Zahtjevi Komisije
Komisija zahtijeva od Općinskog suda u Tuzli:
1. Da odmah objavi ovaj demanti u cijelosti na svojoj zvaničnoj web stranici, uz jednaku vidljivost i značaj kao i prethodno sporno saopštenje.
2. Da poduzme korake kako bi se osigurala zakonitost, efikasnost i nepristrasnost u radu sudija, te da se preduprijedi ponavljanje sličnih situacija.
3. Da sudije Samira Šljivić i Svetlana Stevanović budu podvrgnute dodatnoj edukaciji u Centru za edukaciju sudija i tužilaca u FBiH iz oblasti poštivanja sudačke zakletve o efikasnom, zakonitom i pravičnom donošenju sudačkih odluka, kako bi njihovo postupanje ubuduće bilo u skladu sa propisima.
Zaključak
Navodi Komisije su utemeljeni na činjenicama i dodatno potvrđeni pravosnažnom odlukom Kantonalnog suda u Tuzli od 31.12.2024. godine. Umjesto netačnog osporavanja osnovane kritike, Općinski sud u Tuzli treba da preuzme odgovornost zbog kršenja Zakona o zabrani diskriminacije BiH postupanjem sudija Šljivić i Stevanović, te osigura zakonitu i pravičnu zaštitu prava svih stranaka. Komisija ostaje predana borbi za ljudska prava i ukazivanju na nezakonitosti i u pravosudnom sistemu, s ciljem zaštite interesa građana i vraćanja povjerenja u pravdu” – saopšteno je.