Koliko uvoz meda šteti domaćim proizvođačima?

Obilne padavine i niske temperature znatno su utjecale i na polensku pašu. Na posljedice koje će tek biti vidljive upozoravaju i iz Saveza pčelara Tuzlanskog kantona.

Možemo sad slobodno konstatovati, do sada smo se i nadali nečemu, da je ovaj prvi dio sezone i sezone bagrema izgubljen za pčelare”, rekao je za RTV Slon Senad Hodžić, predsjednik Saveza pčelara TK.

To dalje dovodi i do mogućeg povećanja cijene meda, jer su pčelari morali izdvajati velika sredstva za prehranu pčela.

Mi smo morali po košnici pčela ove godine uložiti najmanje od 100 do 150 KM u ishranu naših pčela”, navodi Hodžić.

Bosna i Hercegovina trenutno ima oko 50 posto prošlogodišnjih zaliha meda i to je dovoljno za ovu sezonu, kažu iz Kantonalnog saveza pčelara. Međutim, postavlja se pitanje da li je to na sreću ili na žalost pčelara ?

Zbog povećanog uvoza meda iz inostranstva sumnjivog kvaliteta naši pčelari nisu uspjeli prodati svoj med od prošle godine”dodaje Senad.

A da je med kako navode iz Saveza “sumnjivog karaktera”, pokazuju i podaci Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Gdje je od 15 uzoraka čak 14 uzoraka ustanovljeno da su neispravni, to je u procentima 97 posto. To je podatak koji je nama još više dao za obavezu da se moraju pojačati kontrole posebno kada je u pitanju uvozni med”, istakao je u izjavi za RTV Slon Nijaz Bajramović, pomoćnik direktora Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Iz kojih zemalja se uvozi patvoreni med u našu državu još uvijek se ne može precizirati, jer zakonski, uvoznici još uvijek nisu obavezni naglasiti zemlju porijekla meda.

Upravo iz tog razloga mi smo sada u jednoj fazi izrade Prijedloga izmjene i dopune Pravilnika o medu i pčelinjim proizvodima kako bi tu manjkavost eliminisali i na taj način spriječili uvoz neispravnog meda”, rekao je Bajramović.

Ukoliko ove izmjene budu usvojene, građani će imati jasnu sliku o tome iz kojih zemalja med dolazi i shodno tome moći će se orijentisati da li je med pravi ili patvoreni. Do tada iz Saveza pčelara savjetuju građane da kupuju kod domaćih i provjerenih proizvođača.

Vezane vijesti

TUZLA