Koliko se plaća lična karta u BiH?

Građanima Bosne i Hercegovine već 11 godina obračunava se puna cijena ličnih karata, iako one ne uključuju sve usluge za koje su plaćene.

Ključni nedostatak je besplatni elektronski potpis, koji, uprkos zakonskoj regulativi, još uvijek nije implementiran na lične karte.

Ovu informaciju javnosti je iznio Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), istaknuvši da je situacija „najblaže rečeno – skandalozna“.

Ogromni troškovi za građane

Iako IDDEEA nije dostavila tačne podatke o broju izdatih ličnih karata od 2013. godine do danas, prema njihovoj internet stranici trenutno je u upotrebi 3.049.128 važećih ličnih karata.

Ovaj broj jasno ukazuje na značajan iznos naplaćen građanima za uslugu koja nije ispunjena u potpunosti.

„Zakon o ličnoj karti građana BiH, usvojen 2013. godine, predviđa da lična karta sadrži besplatan elektronski potpis. Međutim, Vijeće ministara BiH nije usvojilo potrebne odluke kako bi se to sprovelo. Umjesto toga, odlučeno je da se građanima godinama naplaćuje puna cijena ličnih karata, iako nisu dobili uslugu za koju su platili,“ kazao je Badnjević.

Pokušaji usvajanja odluke

U proteklih godinu dana IDDEEA je nastojala riješiti ovaj problem, prikupljajući pozitivna mišljenja ministarstava i predlažući odluku Vijeću ministara. Međutim, odluka nije dobila potrebnu podršku, što je dodatno produbilo nezadovoljstvo.

„Na osnovu zaključka Vijeća ministara, uputili smo inicijativu Ministarstvu civilnih poslova BiH da se smanji cijena lične karte i promijeni pravilnik. Građani BiH zaslužuju plaćati samo ono što zaista dobiju,“ istaknuo je Badnjević.

Novi digitalni servisi

Unatoč zastoju, Badnjević je najavio da će građani BiH uskoro dobiti pristup besplatnom elektronskom potpisu putem digitalnog novčanika (digital wallet).

„Više od milion dokumenata u BiH već je potpisano kvalifikovanim elektronskim potpisom. Očekujemo da će ova usluga biti dostupna svim građanima polovinom naredne godine,“ napisao je Badnjević na društvenim mrežama.

Šta građani mogu očekivati?

Iako problem nije u potpunosti riješen, implementacija digitalnih usluga i smanjenje cijene ličnih karata predstavljaju važan korak ka ispunjenju zakonskih obaveza i vraćanju povjerenja građana.

Pitanje ostaje hoće li se situacija riješiti dovoljno brzo kako bi se izbjeglo dalje nezadovoljstvo i dodatni troškovi za građane BiH.


Možda će vas zanimati i ovo:

Promjena prezimena nakon vjenčanja, koji dokumenti su vam potrebni?

Vezane vijesti

TUZLA