7 C
Tuzla
05.11.2024.

Kćerka onkološke pacijentice: Rak se vratio, jer se nije pravovremeno zračila

Na radioterapiju u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla više od dva mjeseca čeka Amilina majka. Operisana je 25. augusta, neko vrijeme se osjećala dobro, ali se stanje posljednjih dana pogoršalo.

”Majci nije dobro, ona ima vrtoglavicu, ne može da jede, ne može da hoda, došli smo ponovo, uradili smo CT, šta smo dobili, rak se ponovo vratio. Zašto? Zato što se žena nije pravovremeno zračila”. rekla je Amila Grbić, kćerka onkološke pacijentice. 

Terapije nema jer postojeći linearni akcelerator nije u funkciji.Nabavka novog je planirana, prvobitno raspisan tender 30. marta, ali je Ured za razmatranje žalbi poništio taj proces. Posljedni raspisani međunarodni tender je 23. oktobra.

U ovoj zdravstvenoj ustanovi, proces javnih nabavki krive za trenutno stanje. Nisu bili spremni ići u pregovarački postupak za nabavku aparata.

”Ovo je bio jedini ispravan zakonski put i mi smo se odlučili da poštujemo zakon. Znam da pacijentima koji zahtijevaju radioterapijski tretman ništa ne znači je li u zakonu ili van zakona, međutim nijedan drugi postupak nismo željeli da prihvatimo na svoju odgovornost”, istakao je dr. Denijal Tulumović, v.d. direktora UKC-a Tuzla. 

U UKC-u uvjeravaju da pacijenti ne umiru jer im nije pružen radioterapijski tretman. Terapije primaju u drugim bolnicama. U ovoj sedmici je povećan broj pacijenata iz Tuzlanskog kantona u Kantonalnoj bolnici Zenica.

”Tako da ćemo i ove pacijente koji su u nekom suboptimalnom vremenu, da čekaju od dva do tri mjeseca, u narednih mjesec dana će započeti sa tretmanom”, navodi dr. Igor Hudić, pomoćnik direktora za medicinske poslove UKC-a Tuzla. 

Tome se nada i Amila. Za radioterapiju njene majke dobili su saglasnost bolnice iz Mostara, u kojoj je na pregled trebala danas. No, u međuvremenu, tokom sedmice imala je nove operativne zahvate, pa ova porodica s ljekarima nastavlja borbu za njeno ozdravljenje.

”Strah za život ili strah za smrt, ne znam šta je gore. Kako se borite? Teško je…”, kaže nam Amila Grbić, kćerka onkološke pacijentice. 

Teško je bilo i Fahrudinu Sinanoviću prije nekoliko godina, kada se njegova kćerka borila za život. I tada uređaj za radioterapiju često nije radio, o čemu je pisao na društvenim mrežama, što je bio vapaj upućen tadašnjem direktoru UKC-a Tuzla.

”Tri sedmice poštovani direktore je trebalo da se otkloni kvar. Čekaš poziv sav sretan kada će te pozvati sa UKC-a da dođeš i počneš se zračiti, kao da čekaš neku lijepu vijest. I opet kažu, pokvario se aparat za radioterapiju. Zašto doktore? Zašto dolazi do kvara na uređaju za zračenje? Zašto, kada je najpotrebniji i mojoj kćerki i svima onima kojima je to jedini način za izlječenje?”

Priča nam, da je njegov javni istup tada, urodio plodom. Više ljekara se uključilo u priču i popravljen je uređaj. Kćerka je izliječena, ali ga žalosti, da se i danas onkološki pacijenti suočavaju s ovim problemom.

”Taj problem se vuče i dalje. E sad je jedino neka šuhva, koliko je taj aparat bio ispravan, vraćaju se na tu tehničku ispravnost aparata, ali hvala Bogu na tom pet skeneru, mojoj kćerki je pokazan negativan odnosno dobar nalaz poslije zračenja”, kazao je Fahrudin Sinanović, otac nekadašnje onkološke pacijentice. 

U dobar ishod, nakon što majka krene sa radioterapijom vjeruje Amila. Nada se da će biti na hitnoj listi za tretman u nekoj bolnici u Federaciji BiH, dok novi uređaj ne bude u kantonu u kome živi.

Vezane vijesti

TUZLA