Na stanje prirodnih nepogoda osim klimatskih promjena, veliki uticaj imaju i građani, smatraju iz Kantonalnog štaba civilne zaštite.
“ Ove nesreće koje se dešavaju, pljuskovi koji izazivaju bujične potoke i poplave dio su globalnih promjena ali na to smo i sami uticali. Nelegalna gradnja, nelegalna sječa šuma i svi oni postupci koji su doveli do toga da iz jednog šahta vadimo po 14 guma koje sigurno nisu došle iz šume u Zenici u šumu iznad Kalesije, sve je to stanje kojem smo sami doprinijeli i koje moramo prevazići”, rekao je Hajrudin Mehanović, komandant Štaba civilne zaštite TK.
Kako ističu, građani još uvijek nemaju razvijenu svijest o zaštiti okoliša, jer je trenutna situacija pokazala da su nabujalim rijekama i potocima isplivale velike količine otpada.
“ Mislim da bi nekako trebali krenuti od najmlađih da im podižemo svijest koliko je bitno sarađivati sa prirodom i očuvati životnu sredinu jer nam ona daje sve. Svjedoci smo da to polahko uništavamo, ljudi su stekli dojam da je demokratija na sceni mogu radit šta hoću i onda imamo scene da vidimo gume u riječnim koritima, šporete, kauče, sve što je ljudima višak bace u prirodu i zagađuju okolinu”, smatra Zoran Jovanović, v.d. direktora Kantonalne uprave civilne zaštite.