Kako zaštititi stan ili kuću od provala tokom praznika ili godišnjih odmora, savjeti, preporuke i kontakti koje vrijedi imati na umu i “pri ruci”. Ako ste planirali skoro putovanje, još nije kasno da osigurate vašu imovinu.

Dok pakujete kofere, hladite sokove i zamišljate miris roštilja negdje van grada, neko drugi planira drugačiji „praznični izlet“. Samo, njegova destinacija može biti upravo vaš dom. Praznici poput Prvog maja, koji ove godine dolazi kao produženi vikend, često donesu više provala nego odmora, bar za one koji zaborave osnovna pravila sigurnosti.
Jer lopovi ne gledaju gdje ste otišli, nego šta ste iza sebe ostavili.
Ne dijelite svoj odmor s neznancima
Putovanja su radosna tema, ali kad na društvenim mrežama ostavite trag da ste daleko od kuće, informacija lako može doći do pogrešnih ljudi. Objave s puta, čak i na “zaključanim” profilima, mogu odati da vas nema danima. Fotografije mogu sačekati vaš povratak, a sigurnost doma ne može.
Najbolje fotografije su one koje objavite kad se vratite. Tad su samo uspomena, a ne rizik.
Neka dom izgleda kao da ste tu
Jedna od najvećih grešaka je potpuno „ugasiti“ dom: zatvoriti sve roletne, pogasiti svjetla i zaključati vrata, bez ikakvog znaka života. Stan ili kuća koja izgleda napušteno danima zapravo viče: „Niko nije ovdje!“
Pametno je ostaviti jednu roletnu napola podignutu, uključiti tajmer za svjetlo, zamoliti nekoga da pokupi poštu. Ako imate dvorište, neka neko obiđe. Tragovi prisustva nisu samo vizuelni, već i psihološki. Lopovi traže najlakšu metu. Ne budite ta meta.
Zatvorite vodu, isključite aparate
Mnogi su doživjeli da ih po povratku s puta dočeka poplava. Ili, još gore, požar. Pegla ostavljena u utičnici, punjač koji pregori, slavina koja ne zatvara kako treba, stara cijev koja je baš tad odlučila popustiti.

Prije nego krenete zavrnite glavni ventil za vodu. Isključite peglu, fen, kuhalo, produžne kablove, bojler, čak i ruter. Ispraznite kantu za smeće, izvadite kvarljivu hranu iz frižidera. Te sitnice ne oduzimaju mnogo vremena, a štede mnogo stresa.
Provjerite brave koje rijetko provjeravate
Glavna vrata su često najosiguranija, ali šta je s balkonom, pomoćnim ulazom, prozorom u ostavi ili garažnim vratima? Tu se često zaboravi ključ, ostavi neispravan mehanizam ili se vrata ne zatvore kako treba.

Ako imate alarmni sistem, aktivirajte ga. Ako nemate, čak i naljepnica da je objekat pod video nadzorom može psihološki uticati na provalnika. Postoje i pristupačne, a korisne lažne kamere.
Vrijednosti i sigurno mjesto
Nakit, gotovina, tehnička oprema i važni dokumenti neka ne ostaju na uobičajenim mjestima. Ako nemate sef, sakrijte ih dublje, ili ih sklonite kod nekoga kome vjerujete. Izbjegavajte mjesta poput ladica u spavaćoj sobi ili ispod madraca, to su, obično, prva mjesta gdje lopovi traže.
Osiguranje imovine
Malo ko razmišlja o policama osiguranja dok se sprema za praznike. Ako imate osiguranje doma, provjerite da li pokriva provale, štete od požara ili vode. Ako nemate, možda je pravi trenutak da razmislite o tome. Cijena osiguranja često je niža od jedne večere u restoranu, a koristi može imati dalekosežne.
Pametna tehnologija kao tiha pratnja
Danas postoji niz dostupnih uređaja koji vam pomažu da pratite šta se dešava kod kuće čak i dok ste na drugom kraju zemlje. Pametne utičnice, bežične kamere povezane s mobilnim aplikacijama, senzori pokreta i zvuka mogu vas upozoriti na svaku sumnjivu promjenu. Čak i lažni uređaji, uz dobru oznaku, imaju efekat.

Ako automobil ostaje neka ne bude u istom uglu
Ako ostavljate vozilo ispred zgrade ili u dvorištu, pokušajte da ne ostane na istom mjestu četiri dana zaredom. Ako imate kome dati ključeve zamolite da ga povremeno premjesti. Statistički, vozilo koje se ne pomjera često znači i da nikog nema kod kuće.
Kućni ljubimci i sigurnost i briga
Ako imate psa i on može biti faktor odvraćanja. Ako ide s vama, sve je u redu. Ako ostaje neka neko ko se brine o njemu i usput održava prisustvo u stanu. Život u domu, pa i lavež, često obeshrabre neželjene goste.
Komšije, rodbina i prijatelji najbolji su alarmi koje imate
Dobri komšijski odnosi vrijede zlata, ali nisu jedina opcija. Ako imate rodbinu ili prijatelje u blizini, zamolite i njih da povremeno obiđu stan, provjere je li sve na svom mjestu, pokupe poštu ili jednostavno naprave „trag prisustva“. Neko ko uđe, upali svjetlo, spusti roletnu ili parkira auto ispred vaše kuće može biti dovoljan razlog da potencijalni provalnik odustane.
Ostavite im rezervni ključ, broj na kojem vas mogu dobiti i uputstva ako primijete nešto neobično. Male usluge čuvaju velike vrijednosti.

Zapišite korisne brojeve
Prije polaska zapišite brojeve lokalne policijske stanice. Nije loše ni ostaviti ih osobi koja će povremeno obilaziti vaš dom. Za područje Tuzle kontakti policijskih stanica su: PS Centar 035/365-393, PS Istok 035/365-320, PS Zapad 035/365-310. Ostali kontakti za TK dostupni su OVDJE.
Ako vam je odmor planiran, planirajte i sigurnost. Jer najljepši povratak je onaj kada vas ništa ne iznenadi.
Možda će vas zanimati i ovo:
Navike koje možemo promijeniti u samo 7 dana
Svakodnevna kupovina u 2025: 10 savjeta kako uštedjeti u vrijeme inflacije