6 C
Tuzla
22.11.2024.

„Jezik moj bosanski“; važnost očuvanja maternjeg jezika za sadašnjost i budućnost

„Jezik moj bosanski“ naziv je manifestacije koja je u povodu Dana maternjeg jezika upriličena u Tuzli. Literarnim stvaralaštvom obilježili su ga i učenici osnovnih i srednjih škola, a najbolji radovi su i nagrađeni.

Obilježavanje Dana maternjeg jezika naglašava važnost očuvanja kulturnog identiteta. Maternji jezik je naš prvi jezik kojeg po rođenju naučimo, jezik naših predaka, jezik pjesmica i priča.

„Mi znamo da jezik nije samo sredstvo komunikacije nego i svojevrsni prenosnik kulture, ali i čuvar kulture. Nama u BiH je on važan i zbog našeg državnog, bosanskohercegovačkog identiteta“ izjavio je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja TK

Osnovci i srednjoškolci svoje znanje bosanskog jezika imali su priliku pokazati pisanjem literarnih radova i prijavom na konkurs, a najboljim su uručene i nagrade. Eminin rad je jedan od izabranih.

„Pa rad govori o bošnjačkom djelu „Derviš i smrt“ Meše Selimovića i ja sam pisala esej o mom doživljaju tog djela“ kazala je Emina Đerić učenica “Behram-begova medresa” Tuzla

Da je ovaj datum izuzetno značajan smatra i Ajla, jer kako kaže, bosanski jezik predstavlja našu tradiciju, predstavlja ono što smo mi.

„Pa za mene današnji dan je izuzetno važan. Nije neka puka formalnost i obilježavanje. Predstavlja odgovornost, ono što su meni u amanet ostavili naši predci.“

Iako se često može čuti da mlađe generacije ne vole knjigu, da su čitanje i pisanje i dalje IN smatra Inna, koja inspiraciju crpi iz svog najdražeg autora.

Pa ja sam pisala o Ježevoj kućici o svojoj najdražoj knjizi Branka Ćopića, mog najdražeg književnika. Kroz njegove knjige sam puno naučila, I ona me zapravo uvela u svijet knjige I zbog nje sam počela pisati I čitati

Za Tuzlu je ovaj datum značajan i zbog toga jer slavi tri decenija postojanja i rada odsjeka bosanskog jezika i književnosti na Univerzitetu u Tuzli. Iako je prvobitno krenuo sa samo jednim ciklusom studija, danas je ovaj odsjek ispratio mnogobrojne đake, nastavnike i profesore, koji su svoj životni rad posvetili očuvanju i njegovanju maternjeg jezika.

„Dakle mi smo svjesni važnosti maternjeg jezika, da se sami moramo boriti za njega. A odsjek bosanskog jezika i književnosti daje punu podršku svim aktivnostima i nadamo se da ćemo i ubudućnosti nastaviti ovu tradiciju, kako bi svoj jezik i svoju književnost nazivali pravim imenom bez obzira na silne uticaje sa svih strana“ rekao je dr. sc. Sead Nazibegović, voditelj Odsjeka za bosanski jezik i književnost Univerziteta u Tuzli

S vremenom, okruženje utiče na našu jezičku kulturu, ali naš odnos prema maternjem jeziku je najbolji način na koji ga možemo očuvati i njegovati.

Vezane vijesti

TUZLA