Treći decembar je Međunarodni dan osoba s invaliditetom, a tim povodom bit će organizovane i različite aktivnosti kako bi s obilježio ovaj važni datum.
Ovogodišnja tema nosi naziv „Jačanje vodstva osoba s invaliditetom za uključivu i održivu budućnost“. Ona se fokusira na značaj pružanja prilika osobama s invaliditetom da preuzmu liderske uloge i doprinesu društvenim promjenama.
Inkluzija kao temelj ravnopravnosti
Međunarodni dan osoba s invaliditetom predstavlja priliku za sve nas da se podsjetimo na značaj inkluzije, jednakih prava i mogućnosti za sve članove društva. Osobe s invaliditetom često se suočavaju s brojnim preprekama koje otežavaju njihov svakodnevni život. Međutim, s pravim resursima, podrškom i prilikama, ove osobe mogu ostvariti svoj puni potencijal.
Armin Babović, jedan od aktivista Informativnog centra Lotos, naglašava važnost podrške koju mladi bez invaliditeta trebaju pružiti svojim vršnjacima s invaliditetom, stvarajući prostor za ravnopravnu integraciju i doprinos zajednici.
„Mladi bez invaliditeta bi trebali biti ti koji će pružiti podršku mladima sa invaliditetom. Zapravo, ostaviti dovoljno prostora i pokušati suzbiti te predrasude i stereotipe koje imamo u našem društvu i onda imamo situaciju da su ravnopravno uključeni svi mladi, da doprinose našoj zajednici i čine ovo društvo boljim“, govori Armin Babović.
Jačanje vodstva i aktivno učešće osoba s invaliditetom
Jačanje vodstva među osobama s invaliditetom podrazumijeva omogućavanje ovim osobama da se uključe u političke, ekonomske i društvene procese. Kroz ove korake, osobe s invaliditetom ne postaju samo korisnici usluga, već i aktivni sudionici u oblikovanju svoje budućnosti i budućnosti svojih zajednica.
„U biti je potrebno osigurati nove mlade lidere, novo vodstvo osoba s invaliditetom koje će imati ekspertizu, imati znanja za izazove s kojima se društvo suočava i koje se naročito odnose na klimatske promjene“, pojašnjava Suvad Zahirović, predsjednik Koalicije organizacija osoba s invaliditetom TK.
Izgradnja zajednice kroz ravnopravnost
Osobe s psihosocijalnim invaliditetom često su izložene izolaciji te su suočavaju s dodatnim izazovima zbog stigmatizacije u društvu.
„Malo su više osobe s psihosocijalnim invaliditetom izloženi izolaciji i trebamo težiti ka tome da svi budemo ravnopravni građani ovog društva. Smatram da ljudi s psihosocijalnim invaliditetom mogu dati puno“, kaže Vahid Đulović, predsjednik Udruženja za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Fenix“.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom poziva nas na razmišljanje o tome šta možemo učiniti kako bismo doprinijeli stvaranju pravednijeg društva za sve. To je poziv da prepoznamo potencijal osoba s invaliditetom, da ih podržimo u ostvarivanju njihovih ambicija i da im pružimo priliku da se dokažu kao lideri u svim aspektima života.
„Ključ i suština svega jeste u stvaranju prilika za dostojanstvo osoba s invaliditetom koje je zapravo početak i kraj svega. U svakodnevnici osobe s invaliditetom postoje svaki dan, a ne poput Instagram storyja 24 sata i nestanemo“, zaključuje Senaida Sarajlić, aktivistica IC Lotos.