Femicid u BiH sve češći…
U Sarajevu je danas održan naučno-stručni skup pod nazivom “Femicid kao posebno krivično djelo u Krivičnom zakonu FBiH,” u okviru projekta “ZA kvalitetniju zaštitu žena od nasilja u FBiH.”
Projekat provodi organizacija “Glas žene Bihać” u saradnji s Fondacijom “CURE” Sarajevo, Ženskom vizijom Tuzla, Udruženjem Tim volim život Cazin i Udruženjem Izvor Sanski Most. Njegov cilj je zagovaranje izmjena i dopuna Krivičnog zakona Federacije BiH kako bi se osigurala bolja zaštita žena od rodno zasnovanog nasilja.
Predsjednica Komisije za ravnopravnost polova Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, Alma Kratina, istaknula je da je potrebno značajno pooštriti sankcije za nasilnike.
- Imamo informacije da je Vlada Federacije finalizirala prijedlog izmjena Krivičnog zakona. U prijedlogu su obuhvaćena nova krivična djela i povećane minimalne kazne, što je ohrabrujuće. Međutim, cjeloviti detalji još nisu dostupni – kazala je Kratina, dodajući kako je ključno ohrabriti žrtve da prijavljuju nasilje i osigurati im sistemsku podršku.
Naglasila je da društvo treba raditi na razbijanju stereotipa i predrasuda, te podizanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i važnosti prevencije nasilja. Također je ukazala na potrebu za novim zakonom koji će osigurati manje traumatičan proces za žrtve, kao i njihovo ekonomsko osnaživanje, u skladu sa standardima Istanbulske konvencije.
Profesor Aleksandar Maršavelski s Pravnog fakulteta u Zagrebu osvrnuo se na utjecaj prošlogodišnjeg ubistva u Gradačcu, koje je potaknulo izmjene zakona u Hrvatskoj.
- Femicid je najteži oblik nasilja nad ženama i mora biti definisan kao posebno teško krivično djelo s minimalnom kaznom od deset godina. Također, rodno zasnovano nasilje treba biti prepoznato kao otežavajuća okolnost – kazao je Maršavelski, naglašavajući da mjere zaštite od nasilja u porodici često nisu dovoljno učinkovite.
Projekt ima za cilj prikupiti 10.000 potpisa za podršku inicijativi za izmjene Krivičnog zakona FBiH i osigurati njeno razmatranje u Federalnom parlamentu, kako bi se postigle nužne promjene u zakonodavstvu i zaštiti žena od nasilja.