Izabrani dužnosnici u TK dužni prijaviti imovinu: Jesu li to učinili?

Vlada TK danas je prihvatila Informaciju o provođenju Zakona o prijavljivanju, porijeklu i kontroli imovine izabranih dužnosnika, nosilaca javnih funkcija i savjetnika u TK. Kako je navedeno, svi izabrani dužnosnici nisu dostavili potrebne informacije u predviđenom roku, čime su prekršili zakonske odredbe.

Zakon o prijavljivanju, porijeklu i kontroli imovine izabranih dužnosnika, nosilaca javnih funkcija i savjetnika u TK stupio je na snagu 5. januara prošle godine. On se odnosi na sve izabrane dužnosnike u kantonu koji su novoformiranom Uredu za borbu protiv korupcije dužni dostaviti svoje lične podatke i podatke o imovini. To isto su dužne bile učiniti i institucije u kojima izabrani dužnosnici rade. U Kantonalnom uredu potvrđuju da do danas nisu svi izvršili ovu zakonsku odredbu, što je navedeno i u prihvaćenoj Informaciji na sjednici Kantonalne Vlade. Zakon se odnosi na 315 institucija.

”Još uvijek postoji značajan broj institucija koji nije postupio sa tom prvom obavezom. U ovom momentu preko 400 prijava nosilaca javnih funkcija je podneseno Uredu, a samih obrazaca/prijava imovine koje su ponosili nosioci javnih funkcija nešto manje od hiljadu”, navodi Muamer Šljivić, sekretar Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom TK.

Između 20 i 30 posto dostavljenih prijava je obrađeno. Nosioci javnih funkcija bili su dužni u roku od 60 dana od stupanja na snagu navedenog Zakona dostaviti potrebne informacije.

”Rok za tu prijavu je bio 60 dana od 5.1.2022. godine. Jasno je da je značajan broj propustio taj rok, odnosno da te prijave nisu dostavljene u roku. Ne kalkulišem brojem, ali značajan broj nosilaca javnih funkcija faktički jest u prekršaju već u ovom momentu, odnosno bio je u momentu protekom tih 60 dana”, ističe Šljivić.

Za ovakve prekršaje, Zakon je predvidio i velike kazne.

”Kazna koja je predviđena Zakonom koji je trenutno na snazi je najviša kazna koju je moguće izreći po Zakonu o prekršajima fizičkom licu, to je iznos od 10.000 KM i koji je kao takav određen u fiksnom iznosu”, navodi sekretar Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom TK.

Pitanje je, hoće li sada uslijediti kazne za one koji su prekršili zakonske odredbe? Pored ove teme, pred članovima Vlade našao se i Program o utvrđivanju uslova, kriterija i postupaka za podršku povratku prognanih osoba, koji je prihvaćen. Za ove namjene bit će izdvojeno milion KM.

”Sredstva predviđena za ove namjene obuhvataju hitne intervencije u zonama povratka i kolektivnih smještaja u visini 560 hiljada KM, zatim program podrške održivom povratku u visini od 410 hiljada KM. Ovaj program predviđa mogućnost aplikacije povratnika pojedinačno ovisno o njihove potrebe u visini do šest hiljada KM i njihove ideje”, ističe Mirsad Muhamedbegović, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak TK.

U okviru podrške povratku prognanih osoba za sufinansiranje trokova readmisije osoba planirano je oko 30 hiljada KM.

Vezane vijesti

TUZLA