Ostati u matičnoj zemlji i pokrenuti biznis, želja je mladih ljudi sa područja Tuzlanskog kantona. Kako bi sve to pretočili u djelo, Kantonalno resorno ministarstvo zajedno sa Investicijskom fondacijom IMPAKT već četiri godine realizuje program podrške poduzetništvu.
„ Samim time ćemo ih zadržati u granicama BiH a u konačnici kreiranje mladih biznis poduhvata imajući u vidu da je 101 biznis kreiran u proteklih godina, znači da će doći do značajnog punjenja Budžeta TK jer imaju određeni doprinosi, osnivanje firmi donosi jednu privrednu djelatnost koja u konačnici rezultira punjenjem Budžeta TK“, rekao je Damir Gazdić, ministar za kulturu, sport i mlade TK.
Pozitivni rezultati doprinijeli su tome da ove godine po prvi put učestvuje svih 13 jedinica lokalne samouprave sa kojima su danas potpisani i ugovori. Javni poziv za učešće mladih bi prema najavama Fondacije, trebao biti objavljen odmah nakon zvanične saradnje.
„ U prvom ciklusu biće raspisan Javni poziv za osam jedinica lokalne samouprave a u drugom dijelu za ostalih pet tamo u julu i augustu. Obuka će biti realizovana od septembra do novembra“, istakao je Senajid Đozo, izvršni direktor investicijske fondacije IMPAKT.
Svoju biznis ideju mogu prijaviti mladi od 18 do 35 godina. S obzirom na veću zainteresovanost mladih da budu održivi na tržištu rada veća su i sredstva u ovoj godini za ove namjene.
„ Ono što bih ja istakao jeste da smo mi za 2024. godinu planirani veći iznos a to je 300 hiljada KM koje ćemo proporcionalno dodjeljivati prilikom raspisivanja Javnih poziva. Ono što je bitno istaći jeste da Fondacija IMPAKT učestvuje značajnim sredstvima i ono čega su se jedinice lokalne samouprave izjasnile jeste da će i one učestvovati sa minimalnim iznosom od pet hiljada KM“, navodi Kantonalni resorni ministar.
Neke od njih su Banovići, Teočak i Živinice. To je iz razloga, kako su i sami naveli, jer žele da mladi ostave dobar trag i da budu primjer drugima da se i u našoj zemlji može opstati i razvijati.
„ Ono što je važno jeste da su svi ti biznisi ostali aktivni i živi i kod nekih biznisa se bilježi promjena oblika organizovanja. Ovo je prilika da se pozovu sve kolege koje do sada nisu ostvarile saradnju da se uključe u program kada je u pitanju podrška poduzetništvu“, mišljenja je Bego Gutić, načelnik Općine Banovići.
„ Siguran sam da će ovo biti višestruka korist. Osim novih poslodavaca, novih privrednika stvorit će se i pretpostavka jedne pozitivne edukacije mladih privrednika i stvaranja jednog dobrog trenda i okruženja i javnih poziva mladim ljudima da se bave biznisom da se interesuju za ovakve projekte i da svoje kreativne ideje pretvore u djelo“, ističe Began Muhić, gradonačelnik Živinica
„ Ovo radimo iz razloga da damo jednu poruku mladima da mogu razvijati svoje ideje da ne gledaju samo kako izgleda tržište rada negdje drugo nego da u svojim sredinama osmisle jedan projekat, i dosadašnje iskustvo je pokazalo da imamo dosta različitih ideja“, navodi Tajib Muminović, načelnik općine Teočak.
Kroz ovaj program podržano je preko 100 poslovnih poduhvata sa održivošću od preko 90 posto.
Uslova za prijavu na Javni poziv nema mnogo ali oni koji neće moći dobiti bespovratna sredstva su kako navode iz Investicijske fondacije, poduzetnici koji apliciraju sa biznis idejama koji se vezuju za ugostiteljstvo ili trgovinske radnje.