IC LOTOS: Realizovana Javna kampanja “Jednako različiti – mladi grade inkluzivno društvo”

Informativni centar za osobe sa invaliditetom “Lotos” Tuzla u svom radu već dugi niz godina pruža kontinuiranu podršku poboljšanju položaja i pitanjima mladih osoba sa invaliditetom u našem društvu.

“Svakodnevni život mladih sa ili bez invaliditeta u Bosni i Hercegovini je u velikoj mjeri uslovljen njihovim negativnim percepcijama različitosti, što rezultira smanjenom tolerancijom, negativnim pogledima na živote drugih. Društveno nametnuti identitet određene grupe karakterizira, isključuje i izoluje osobu iako ona to ne bira. Izuzetan problem za pripadnike marginalizovanih grupa, ali i samu zajednicu, predstavlja nizak nivo svijesti da njihova različitost (invaliditet, pripadnost nacionalnim manjinama, LGBT populacija itd.) postaje primjetna samo zbog interakcije sa društvom i preprekama od strane sistema”, saopšteno je iz IC Lotos Tuzla.

Diskriminacija i predrasude prema drugom i drugačijem koje su duboko ukorijenjene u sve pore društva se u velikoj mjeri reflektuju na mlade kroz sve češću pojavu međuvršnjačkog nasilja.

S tim u vezi, u okviru projekta: “Jednako različiti – mladi grade inkluzivno društvo” kojeg implementira I.C. “Lotos” uz podršku Ambasade S.A.D. realizovano je niz aktivnosti koje pružaju doprinos ravnopravnosti i kvalitetnom životu mladih osoba u Bosni i Hercegovini.

Tokom projekta mladima sa i bez invaliditeta na području cijele BiH su pružene prilike i podrška da steknu potrebna znanja i vještine, kako bi se više uključili u lokalne zajednice i kako bi bili prepoznati kao ključni faktor njenog razvoja.

Cilj je da mladi ljudi sa ili bez invaliditeta iz različitih zajednica u Bosni i Hercegovini postanu svjesni prednosti različitosti.

” U okviru projekta održan je Kamp za mlade u Hotelu “Orion” Ormanica na kojem su sve aktivnosti bile fokusirane na ključne teme koje doprinose boljem položaju osoba sa invaliditetom u društvu ali i mladih uopšte, kroz izgradnju društva koje će uvažavati različitosti i inkluziju. Diskutovalo se o načinima prepoznavanja i prevencije međuvršnjačkog nasilja, te kako se nositi sa ovom pojavom u svakodnevnom životu. Naglašena je važnost stvaranja sigurnog okruženja u kojem se svako osjeća poštovano i zaštićeno. Velika pažnja je posvećena jačanju identiteta mladih osoba sa invaliditetom, promovišući prihvatanje različitosti kao glavne odlike svake civilizovane zajednice, te smo zajednički zaključili da razumijevanje i poštovanje različitih identiteta doprinose inkluzivnijem i pravednijem društvu”, stoji u saopštenju.

Na Kampu su mlade osobe sa i bez invaliditeta, učesnici projekta, osmislili i pripremili plan za uličnu Kampanju koja je održana 17. jula 2024. godine na Trgu Slobode u Tuzli, a koja je imala za cilj podizanje svijesti javnosti o problemu međuvršnjačkog nasilja s kojim se mladi suočavaju.

Kampanja je okupila mnoštvo mladih osoba sa i bez invaliditeta iz BiH koji su kroz druženje i komunikaciju sa građanima Tuzle i dijeljenje promotivnog materijala zajednički doprinijeli shvatanju važnosti odgovornosti svih članova zajednice i zajedničkog djelovanja, kako bi mlade osobe živjele dostojanstven život bez nasilja i ostvarivale sva ljudska prava na jednakoj osnovi sa drugima.

Vezane vijesti

TUZLA