Hoće li presuda Evropskog suda za ljudska prava biti mrtvo slovo na papiru?

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu i zvanično je objavio Presudu po predmetu Slaven Kovačević, a po kojoj bi svaki građanin BIH  imao pravo da bira člana Predsjedništva BiH, kao i delegate u državni Dom naroda. Međutim postavlja se pitanje hoće li ova Presuda biti samo mrtvo slovo na papiru?

”Trenutni politički sistem u BiH daje prednost etničkoj zastupljenosti u odnosu na političke, ekonomske, društvene, filozofske i druge faktore, što pojačava etničke podjele u zemlji i potkopava demokratski karakter izbora. ”Konstitutivni narodi” očigledno uživaju povlašten položaj u sadašnjem sistemu”.

Ovo je dio Presude Evropskog suda za ljudska prava koja je saopćena danas, a po apelaciji Slavena Kovačevića. Žalio se da je ugroženo njegovo pravo, jer on iz Sarajeva ne može da odlučuje o izboru člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, niti da on bude delegat u državnom Domu naroda. Sud smatra da su izbori u BiH nedemokratski, jer se građani diskriminišu prema mjestu prebivališta i na etničkoj osnovi.

”Ja sam po nacionalnosti Bosanac i Hercegovac, zato što sam državljanin ove zemlje, a to nije isto što i etnička pripadnost. Ja sam ovo uradio kao građanin BiH, koristeći mogućnost koja mi je između ostalog data i Ustavom, gdje u članu 2.2 piše da je evropska Konvencija dokument koji se direktno primjenjuje u BiH i ima prednost ili prioritet u odnosu na sva druga prava”, navodi Slaven Kovačević, apelant.

Politički analitičari smatraju da je ovu Odluku moguće implementirati u BiH, ali samo teorijski.

”Tvrdim da će ova presuda zapravo opterećivati ladice suda u Strazburu godinama i da neće na dnevni red u BiH doći sve dotle dok BiH i društveno političkim procesima u njoj  upravljaju oni koji nam danas jašu na leđima i koji sudbinu ove zemlje određuju zadnjih 27 i 28 godina”, ističe politički analitičar Slavo Kukić.

Za neke političare u BiH ova presuda je historijska, za neka samo mrtvo slovo na papiru. Mišljenja o ovoj Odluci u entitetima su podijeljenja.

”Mi želimo saradnju sa Federacijom, želimo saradnju svih naroda i građana BiH i da radimo u interesu svih naroda i svih građana BiH, ali ako svaki dan razmišljate samo o tome kako će da nam otmete prava koja su nam garantovana, naravno da ćemo mi  svoja prava braniti i to je nešto što treba da  računate da se nikada nećemo umoriti od zaštite svojih osnovnih zagarantovanih elementarnih prava”, navodi Radovan Kovačević, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH iz SNSD-a.

Ova presuda smatraju analitičari imat će istu sudbinu kao i ostale, poput  presude Sejdić- Finci. Međutim, neprovođenjem presuda Evropskog suda, a ima ih do sada pet, BiH rizikuje članstvo u Evropskoj uniji.

”Implementacija ove i svih drugih presuda Evropskog suda za ljudska prava bi se morala desiti ukoliko želimo biti članica EU, međutim u ovakvim političkim okolnostima vrlo je teško to očekivati. Međunarodna zjednica je kreator ovakvih ustavnih rješenja. Moraju nam pomoći da implementiramo sve ove presude Suda za ljudska prava a nikako se ne smije dozvoliti dalja etnička podjela BiH”, kaže pravni stručnjak Enver Išerić.

Osim toga, Sud je zauzeo stav da stvarna politička demokratija, zasnovana na slobodnom pravu glasa, najbolje doprinosi očuvanju mira i dijaloga. Stoga, glasanje na izborima mora biti zasnovano na političkom, a ne na etničkom kriteriju. Čak i kada bi se zadržao neki vid etničkog predstavljanja, on bi morao biti sekundaran političkom predstavljanju, ne bi smio diskriminisati “ostale i građane Bosne i Hercegovine” i morao bi uključivati etničku zastupljenost na nivou cijele države, navodi se, između ostalog, u presudi u predmetu “Kovačević”.

Vezane vijesti

TUZLA