Zalaganja Sindikata: Hoće li od 1. jula minimalna plata iznositi 1.150 KM?

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH), Selvedin Šatorović, poručio je da radnici i radnice u BiH više nikada neće pristati na, kako je kazao, “društveno opasnu” minimalnu platu od 406 KM.

U obraćanju medijima, Šatorović je ukazao na, kako tvrdi, licemjerne pokušaje pojedinih parlamentaraca u Federaciji BiH da se predstave kao zaštitnici radničkih prava, iako njihova stvarna politika, prema njegovim riječima, ide u korist isključivo poslodavaca.

“U posljednjim mjesecima svjedočimo kontinuiranom djelovanju koje zanemaruje radnička prava i sve se više svodi na zaštitu interesa poslodavaca. Uprkos javnim izjavama o brizi za radnike, prava radnika i radnica i dalje ostaju u drugom planu”, istakao je Šatorović.

Posebno se osvrnuo na jučerašnje usvajanje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima u Domu naroda Parlamenta FBiH, kojim se zbirna stopa doprinosa smanjuje sa 41,5 na 36 posto.

Izmjenama je predviđeno i smanjenje stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za tri i po indeksna poena, te za zdravstveno osiguranje za dodatna dva indeksna poena i to sve na teret poslodavaca.

“Ovaj zakon jeste dio šire reforme i predstavlja pomak naprijed, ali zabrinjava to što se istovremeno ne govori o minimalnoj plati. Niko od zastupnika nije istakao da bi ušteđena sredstva poslodavaca trebala završiti u džepovima radnika. Naš cilj ostaje isti a to je da od 1. jula minimalna plata iznosi 1.150 KM”, naglasio je predsjednik SSSBiH.

Dodao je i da su upravo isti zastupnici, koji su sada u službi poslodavaca, krajem prošle godine izazivali paniku najavama masovnih otkaza i zatvaranja radnih mjesta.

“Ako već nisu došli ti otkazi i masovno gašenje firmi, najmanje što mogu učiniti jeste javno se izviniti građanima za izazivanje panike”, poručio je Šatorović.

Podsjetio je da Savez samostalnih sindikata BiH godinama zagovara reforme koje podrazumijevaju rasterećenje i poslodavaca i radnika, ali i donošenje Zakona o minimalnoj plati, kao ključnog instrumenta za borbu protiv siromaštva i odlaska radne snage iz zemlje.

“Potrebno nam je bolje radno okruženje koje će biti ekonomski pravednije za sve, a ne samo profitabilno za jednu stranu. Apelujemo na zakonodavnu vlast da konačno stane uz radnike i donosi odluke koje će poboljšati njihov životni standard. Naša borba za dostojanstvene uslove rada se nastavlja”, zaključio je Šatorović, saopćeno je iz SSSBiH.

Vezane vijesti

TUZLA