Hoće li Inicijativa za uvođenje neradne nedjelje u FBiH konačno biti usvojena?

Neradna nedjelja i vrijeme provedeno sa porodicom, za one koji rade i vikendom, značilo bi mnogo.

„U svakom slučaju treba podržati tu Inicijativu u smislu odmora pogotovo radnika koji rade kod privatnika. To bi trebalo uvesti“, kaže nam građanka Tuzle.

S njom se slažu i drugi građani, koji navode da se narod treba odmori taj dan i psihički i fizički.

„ Svi oni koji rade da se malo odmore, bar nedjeljom“

„ Nedjelja je praznik uvijek bio da se ljudi odmaraju“, kažu nam građani.

Da nedjelja bude dan za odmor, zalaže se i Sindikat radnika u trgovini koji je ponovo aktualizirao Inicijativu za uvođenje neradne nedjelje. Međutim, to se ne odnosi na benzinske pumpe, pekare, dežurne apoteke, nego samo na radnike u trgovini.

„ Ono što je po nama bitno, jeste da nije savršeno idealno rješenje, međutim to je korak naprijed u onom smislu da bi zatvaranje objekata nedjeljom u konačnici rezultiralo tim slobodnim danom za radnike u ovom sektoru i to je naš jedini motiv u cijelom ovom procesu“, istakla je za RTV Slon Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH. 

Predložena Inicijativa do sada nije naišla na podršku Predstavničkog doma Parlamenta, dok ekonomski stručnjaci smatraju da bi zabrana rada nedjeljom mogla imati negativne efekte i na ekonomiju i na prava radnika.

„ Na taj način se smanjuje potražnja za radnicima i stvaraju pretpostavke da ne rastu plate radnicima. Zašto je to tako. Sada smo u poziciji kada nedostaje radne snage da se pokriju smjene tokom sedam dana u trgovinama i sada je situacija kada radnicima raste pregovaračka moć kada mogu tražiti veće plate i bolje uslove rada“, mišljenja je Admir Čavalić, ekonomski analitičar. 

S tim se slaže i Federalni ministar rada i socijalne politike. Smatra da se pitanje neradne nedjelje treba rješavati kroz Zakon o radu.

„ Zakonom o unutrašnjoj trgovini može se zabraniti rad objektima nedjeljom, ali postavlja se pitanje kako će se to odraziti na poštivanje prava radnika koja se isključivo mogu tretirati kroz Zakon o radu. Ova inicijativa za zabranu rada nedjeljom podrazumijeva čitav paket mjera. Moramo voditi računa da radnici u svakom smislu budu zaštićeni“, navodi Adnan Delić, Federalni ministar rada i socijalne politike. 

Svjesni su toga i predlagači Inicijative. Stoga će kako kažu – jasno definisati sve odredbe kako radnička prava ne bi bila narušena.

„ Ono što je po nama bitno jeste da se paralelno dese izmjene i drugih Zakona, kao što je Zakon o radu, kako bi spriječili zloupotrebe kojih kako smo i svjedoci iz prakse konstantno ima kada se donese neki Zakon“, dodaje Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH. 

A potencijalnih zloupotreba bi moglo biti, smatra Čavalić, jer se uvođenje neradne nedjelje ne odnosi na druge sektore niti na cijelu državu, što je kako kaže, jedan vid diskriminacije. Zbog toga ne očekuje provođenje Inicijative u djelo.

„ Očekujem da kada bi se uvela kod nas da bi pala na Ustavnom sudu. Poseban problem je jer vrijedi samo za FBiH. Za potrošače ne treba brinuti, oni će samo preći entitetsku liniju. I nigdje u svijetu nije  implementirano da se pola države ne radi, a pola države radi taj dan“, kaže za RTV Slon Admir Čavalić, ekonomski analitičar.

Nacrt Zakona o unutrašnjoj trgovini koji između ostalog predviđa uvođenje neradne nedjelje na području Federacije BiH do kraja godine trebao bi se naći pred članovima Vlade, nakon čega će biti upućen u parlamentarnu proceduru.

Vezane vijesti

TUZLA