Građanima više neće trebati CIPS pri prijavi za ostvarivanje prava na socijalne jednokratne novčane pomoći

Na sjednici Kolegija gradonačelnika Tuzle razmatrane su izmjene i dopune prijedloga Pravilnika o kriterijima i postupku za ostvarivanje prava na socijalne jednokratne novčane pomoći iz Budžeta Grada Tuzle. Ukoliko predložene izmjene usvoji Gradsko vijeće, građani će biti oslobođeni obaveze pribavljanja CIPS potvrde prilikom prijave na određene javne pozive.

Izmjena pravilnika o kriterijima i postupku za ostvarivanje prava na jednokratnu novčanu pomoć znači da građanima više neće biti potreban CIPS za prijavu na ovaj javni poziv. Prema novim odredbama, dokaz o evidenciji prebivališta pribavljat će nadležna služba po službenoj dužnosti. Postignut je dogovor s Agencijom za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka BiH te će Gradu Tuzla u narednom periodu biti omogućen pristup provjere evidencije prebivališta građana.

„Glavni razlog za izmjenu ovog pravilnika jeste naše opredjeljenje koje smo prije nekoliko mjeseci iskazali, a to je da od naših građanki i građana više nećemo tražiti dostavljanje CIPS-a nego ćemo mi to raditi po službenoj dužnosti. Na takav način pokušavamo još više pojednostaviti procedure apliciranja na naše javne pozive kako bismo našim građanima olakšali apliciranje i uvažavali njihovo vrijeme“, rekao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

CIPS neće biti potreban ni prilikom prijave na Javni poziv za dodjelu sredstava za sufinansiranje mjera poboljšanja energijske efikasnosti i smanjenja aerozagađenja na području Tuzle.

Na sjednici Gradskog vijeća naći će se i provedba Gender akcionog plana za period od 2024. do 2027. godine. Iz Gradske uprave istaknuto je da ovaj akcioni plan ima tri srednjoročna cilja koja podrazumijevaju osnaživanje kapaciteta Gradske uprave i Gradskog vijeća kada je u pitanju rodna ravnopravnost te rodnoodgovorno budžetiranje.

„Da bi ovaj akcioni plan uopšte išao na razmatranje Gradskom vijeću potrebno je bilo mišljenje Gender centra Federacije Bosne i Hercegovine, mi smo dobili saglasnost na ovaj prijedlog akcionog plana i pozitivno mišljenje. Nadam se da ćemo ovim akcionim planom još više unaprijediti rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou, raditi kao i do sada na sprečavanju nasilja nad ženama, ekonomskom osnaživanju žena i mnogim drugim pitanjima“, pojasnila je Asja Redžić, pomoćnica gradonačelnika za kulturu, sport, mlade i socijalnu zaštitu Tuzla.

Grad Tuzla je i blizu donošenja Odluke o upravljanju imovinom, koja će donijeti velike benefite Gradskoj upravi i onima koji koriste gradsku imovinu. Tuzla je sa UNDP-om potpisala protokol o saradnji za lokalni razvoj na projektu unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini, što će predstavljati značajan korak naprijed, navode iz Gradske uprave.

„To je takozvani People's projekat i on ima za cilj unaprijediti pristup ključnim javnim uslugama kroz bolje upravljanje i povećanje ulaganja u lokalnu infrastrukturu. Jedan od ključnih projekata jeste uspostavljanje sistema upravljanja imovinom“, kazala je Jasmina Hasanefendić Šimleša, pomoćnica gradonačelnika za Službu za geodetske i imovinsko-pravne poslove.

Pored toga, razmatrane su i Izmjene pravilnika o načinu korištenja, redu i radu na taksi stajalištima i kriterijima za dodjelu taksi stajališta. Izmjene se ogledaju u načinu bodovanja i davanju bodova za dodjelu štanda. Također, prema zahtjevu Ministarstva unutrašnjih poslova Policijske uprave Tuzla razmatran je prijedlog Odluke o pristupanju prvoj izmjeni regulacionog plana dijela prostorne cjeline „Sjenjak I“ i „Sjenjak II“, koji je istekao prošle godine.

Vezane vijesti

TUZLA