5 C
Tuzla
04.11.2024.

Finansijska revizija u institucijama – 40 pozitivnih ocjena revizora, 11 negativnih

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH je u skladu s Planom revizija za 2023/2024. godinu izvršio 107 finansijskih revizija, šest revizija učinka i 16 praćenja postupanja po preporukama iz ranije provedenih finansijskih revizija, saopćeno je iz tog ureda.

Na osnovu obavljenih revizija, u skladu s članom 16. Zakona o reviziji institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine, sačinjen je i objavljen Revizorski izvještaj o najvažnijim nalazima i preporukama za 2023/2024. godinu.

Provedenim finansijskim revizijama su obuhvaćene institucije Federacije BiH i kantona, preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, kantoni, gradovi, općine, zavodi, fondovi i javne ustanove.

Osim revizije Izvještaja o izvršenju Budžeta FBiH i konsolidovanih finansijskih izvještaja pet kantona, ukupno izvršenje budžeta/finansijskih planova pojedinačno revidiranih subjekata iznosilo je cca 9,5 milijardi KM. Od 107 objavljenih izvještaja finansijske revizije, data su sljedeća mišljenja: za finansijske izvještaje 40 pozitivnih, 56 s rezervom i 11 negativnih; za usklađenost sa zakonima i drugim propisima 11 pozitivnih, 83 s rezervom i 13 negativnih.

U cilju otklanjanja utvrđenih nepravilnosti i jačanja sistema internih kontrola dato je 1.975 preporuka.

Revizijama učinka obuhvaćene su aktuelne teme od značaja za kvalitet života građana, i to: Učinkovitost poticaja u poljoprivredi; Inkluzivno obrazovanje u Federaciji BiH i Aktivnosti institucija na implementaciji Ciljeva održivog razvoja.

Prilagođavanjem standardnih revizija akutnim problemima i specifičnim ciljevima i oblastima Ured za reviziju nastoji stvoriti nove vrijednosti i ispuniti očekivanja okruženja.

Do kraja godine, u skladu s terminskim planom, bit će sačinjen još jedan izvještaj revizije učinka.

Osim najvažnijih nalaza i preporuka, u Revizorskom izvještaju su prezentirani različiti statistički podaci i analize prema vrstama subjekata, zbog čega on pruža sveobuhvatne informacije o korištenju i upravljanju javnim sredstvima u Federaciji BiH.

Izvještaj je namijenjen prvenstveno Parlamentu Federacije BiH koji treba da vrši nadzor i traži odgovornost rukovodilaca za utrošena javna sredstva te može, na osnovu revizijskih nalaza i preporuka, poduzeti odgovarajuće korektivne mjere.

– Kao vrhovna revizijska institucija dužni smo da provođenjem revizija i blagovremenim izvještavanjem ukažemo na način na koji se upravljalo javnim sredstvima — da li se radilo u skladu sa zakonima i kako su se provodili programi i aktivnosti u pogledu efikasnosti, ekonomičnosti i efektivnosti. Veliku važnost pridajemo informativnoj ulozi tako što objavljivanjem revizijskih nalaza podižemo svijest javnosti o nezakonitostima tnepravilnostima u radu javnog sektora – navedeno je iz Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Vezane vijesti

TUZLA