Minimalna plata u Federaciji BiH povećana je na 1.000 KM, ali reakcije na ovu odluku ne jenjavaju ni nakon sedam dana. Dok radnici ovo vide kao korak ka dostojanstvenijim uslovima života, poslodavci i ekonomisti upozoravaju na moguće negativne posljedice. Vlada je najavila konferenciju na kojoj će predstaviti detalje odluke i planove za njenu provedbu..
Federacija BiH bruji o minimalcu
Reakcije na odluku Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plate na hiljadu KM ne stišavaju se ni sedam dana nakon njenog donošenja.
„ Ko prati a ja pratim, oni će sve preusmjeriti u svoj budžet, hajra ništa radnici od toga neće imati jer će porasti cijene i to je totalni promašaj i misli mda će potonuti država u vrlo vrlo kratkom roku“, rekao je građanin Tuzle.
Dok radnici pozdravljaju ovu mjeru kao korak ka boljoj egzistenciji, poslodavci upozoravaju na moguće posljedice na poslovanje i zapošljavanje.
“Ova odluka, umjesto da podstakne rast i razvoj, može izazvati kontraproduktivne efekte, uključujući masovne otkaze, smanjenje broja novih radnih mjesta, smanjenje konkurentnosti domaće privrede, nedolazak ionako malog broja stranih investitora, kao i dodatne pritiske na već preopterećenu poslovnu zajednicu”, saopšteno je iz Udruženja poslodavaca FBiH.
ČITAJTE I OVO: Penzioneri na udaru: Prijevremena penzija sve teža, ali stiže povećanje
S tim se slažu i ekonomisti.
Smatraju da je za donošenje ove odluke prije svega trebalo smanjiti doprinose jer će kao rezultat povećanja plate dobiti povećanje cijena roba i usluga.
“ Da će dovesti do rasta inflacije i neće proći ni tri mjeseca a radnici će, iako će dobiti minimalno 1000 maraka, moći kupiti manje proizvoda nego što su kupovali za niže“, smatra Bahrija Umihanić, profesor ekonomije.
Različite reakcije sa svih strana
Ekonomski analitičari ističu da je povećanje minimalne plate nužno ali da se moraju donijeti dvije mjere kako bi se cijela situacija popravila. Između ostalog, navode to su ekonomske i socijalne mjere.
„ Pod hitno izmjeniti fiskalne zakone kako bi smanjili zbirnu stopu doprinosa sa 41,5% na 25-27%. To nam je jedini spas da očuvamo radna mjesta, osiguramo adekvatno skaliranje i u privatnom sektoru i nastavimo dalje sa višim platama. Ako Vlada FBiH nije spremna na ove zakone, pozivam sve kolege u federalnom parlamentu da to uradimo zajedno – većina i opozicija. Vrijeme prolazi. Otkazi dolaze”, objavio je na svom FB profilu Admir Čavalić, ekonomski analitičar.
Sindikati su s druge strane, jasno stavili do znanja da ovo smatraju tek prvim korakom ka osiguravanju dostojanstvenih uslova rada. Navode, kako 270.000 ljudi u Federaciji koliko ih prima najnižu platu, ima razloga da se nada da će biti bolje.
„ Nije ovo dovoljno ukoliko imate informaciju da je potrošačka korpa 3.100 KM, hiljadu maraka nije dovoljno ali jeste snažan impuls daljim dogovorima i pregovorima vezano za povećanje ovih primanja“, istakao je Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata.
S tim se slažu i građani. Navode kako ni ovaj iznos plate neće biti dovoljan za potrepštine.
„ Evo vidite sad, otiđite u prodavnicu i vidite šta je 1.000 KM – ništa. Jedna korpa obična 100 KM a kako će onaj gdje je četvoro ili petero“
“Ovo je bezobrazna odluka”
„ Kako komentarišete odluku da minimalna plata iznosi 1.000 KM? – Bezobrazno
„ Kako komentarišem, lopovi ova naša vlast što je trenutno na vlasti“
A ista ta vlast već za sutra je najavila pres konferenciju na kojoj će javnost upoznati o svim detaljima vezanim za Odluku o minimalnoj plati.
Za sada ostaje niz otvorenih pitanja, od toga kako će subvencionirati poslodavce, hoće li ova odluka ugroziti 20 hiljada malih biznisa pa sve do toga da vidimo da li je odluka spas za radnike ili problem za poslodavce?