9 C
18.10.2024.

EURO 2024: Sutra počinju utakmice četvrtfinala

Od 24 ekipe, osam najboljih izborilo je svoje mjesto u četvrtfinalu Evropskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj.

Domaćini su u osmini finala savladali Dansku sa 2:0. Golove su postigli Havertz i Musiala, a za igrača utakmice izabran je Antonio Rudiger.

Španija se plasirala u četvrfinale savladavši Gruziju sa 4:1. Iako su mnogi davali prednost Gruziji zbog odličnog izdanja u grupnoj fazi, ispostavilo se da je La Roja bila njihova nepremostiva prepreka. Nakon primljenog autogola, Rodri je u 39. minuti vratio Špance u život, a u drugom poluvremenu postigli su još tri gola koja su ih odvela u naredni krug takmičenja.

Izuzetno uzbudljivu utakmicu u osmini finala pružile su reprezentacije Portugala i Slovenije. Slovenija je pružila odličan otpor Portugalcima, u regularnom vremenu i produženicima nije bilo golova ni na jednoj strani te se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Odličnim se pokazao Costa koji je odbranio tri penala, dok je s druge strane njegova ekipa postigla tri. Precizni su bili Ronaldo, Fernandes i Silva.

Pomalo razočaravajuću utakmicu za ljubitelje fudbala pružile su Francuska i Belgija. Pijetlovi su se plasirali u četvrtfinale zahvaljujući autogolu Vertonghena u 85. minuti susreta.

Nizozemska je savladala Rumuniju sa 3:0. Gakpo je postigao gol u 20. minuti, što je Nizozemcima bilo dovoljno da dobiju veće samopouzdanje i u drugom dijelu postignu još dva za prolaz dalje.

Apsolutno iznenađenje u osmini finala bili su Turci koji su četvrfinale izborili savladavši Austriju sa 2:1. Strijelac oba pogotka bio je Merih Demiral, koji je zaradio i epitet igrača utakmice.

Englezi su se poprilično namučili protiv Slovačke koja je imala prednost od 1:0 do 95. minute kada Jude Bellingham postiže atraktivan gol tzv. makazice. Snove o plasmanu u četvrfinale Slovačkoj u potpunosti ruši Harry Kane golom na isteku prvog produžetka.

Još jedna reprezentacija koja je razočarala na ovom prvenstvu je Italija. Švicarska je bila bolja od aktuelnih evropskih prvaka te sa dva gola osigurala svoje mjesto u četvrtini finala.

Prvu utakmicu četvrtfinala sutra će od 18 sati odigrati Španija i Njemačka, a potom i Portugal i Francuska od 21 sat.

U subotu se sastaju Engleska i Švicarska u 18 te Nizozemska i Turska u 21 sat.

5. i 6. juli rezervisani su za mečeve četvrtine finala nakon čega će biti poznati polufinalisti. Polufinalne utakmice igraju se 9. i 10. jula.