“Energetski zaokret”: Usvojene ključne odluke za sigurniju i održiviju budućnost

Tuzla je danas bila domaćin prve konferencije “Energetski zaokret – Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija”, koju organizuje Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije. Tokom dvodnevnog programa, ključni akteri iz svijeta energetike, industrije i politike govore o izazovima, ali i prilikama za energetski održivu budućnost Bosne i Hercegovine.

Kroz panele i diskusije o dekarbonizaciji, diversifikaciji izvora gasa i investicionim izazovima, donesene su i konkretne odluke. Jedna od najznačajnijih jeste potpisivanje četiri memoranduma o saradnji na izgradnji gasnih interkonekcija u Federaciji BiH, između FMERI-ja i vlada Tuzlanskog, Unsko-sanskog, Posavskog kantona i Brčko Distrikta.

„Ovi danas memorandumi su historijski čim kojim stvaramo okvir za razvoj gasne infrastrukture u FBiH. Čim to donosimo danas na konferenciju to znači da je gas drugi energent koji treba da zamijeni ugalj u narednom periodu. Tu govorimo o zapadnoj i sjevernoj interkonekciji, ako tome dodamo i južnu u Zakon koji je donesen u parlamentarnoj proceduri nedavno, mi imamo čitav sklop da gasifikujemo Federaciju u narednom periodu“, navodi Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.

IMG 2895

Paralelno s tim, potvrđena je i Odluka o dodjeli 5 miliona KM za drugu fazu rekonstrukcije magistralnog vrelovoda u Tuzli, što će omogućiti priključenje još 3.500 domaćinstava na sistem daljinskog grijanja, smanjenje energetskih gubitaka i smanjenje aerozagađenja. Osim toga, tuzlanski gradonačelnik ističe da je za grad izuzetno bitan i niz drugih projekata, koji će smanjiti zagađenje.

„Sufinansiranje ugradnje solarnih panela, ugradnje toplotnih pumpi, peći na pelet, širenje mreže centralnog daljinskog grijanja, ugradnja uređaja za odsumporavanje na termoelektranu je veoma značajan projekat. Zatim komunalna, putna infrastruktura, poboljšanje protoka saobraćaja kroz Tuzlu i podrška infrastrukturnim projektima posebno u oblasti saobraćaja, gdje kroz ubrzavanje protoka saobraćaja smanjujemo emisiju CO2 i SO2 i idemo ka zelenoj tranziciji i zelenoj ekonomiji“, kaže Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

IMG 2894

Također, potvrđeno je usvajanje Programa utroška sredstava u iznosu od 2 miliona KM za podršku projektima obnovljivih izvora energije, čime se dodatno stimuliše zelena tranzicija u privatnom sektoru.

„O uglju moramo pričati sa sjetom jer će ga u narednom periodu biti sve manje, a drugi energenti će biti prepoznati kao nosioci razvoja energetskog sektora. Smatram da je vrlo bitno da smo ovdje okupili sve stručnjake zadužene za energetski sektor i iskreno se nadam da će ova konferencija polučiti dobre zaključke za naredni period.Nakon ovog ćemo upoznati i Parlament FBiH sa komplentom problematikom energetskog sektora“, rekao je Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.

Energetski zaokret u Tuzli je, barem deklarativno, počeo. Sada samo ostaje da se pređe s riječi na djela i to što prije.

Vezane vijesti

TUZLA